František Skoryna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z František Skaryna)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Skaryna
František Skaryna, autoportrét (1517)
František Skaryna, autoportrét (1517)
Narození 6. března 1486
Polock
Úmrtí 1541 (ve věku 54–55 let)
Praha
Národnost Bělorusové
Alma mater Jagellonská univerzita
Padovská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Titulní list Skarynovy Bible

František Skoryna (také Francysk Skoryna nebo Skaryna, bělorusky Францішак Скарына, rusky Франциск Лукич Скорина; okolo 1490 Polock, Litevské velkoknížectví - okolo 1551, Praha; uvádějí se rovněž roky: 1485 - 1540) byl běloruský vzdělanec, lékař, překladatel Bible a vydavatel, který kodifikoval staroběloruštinu.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

Skoryna pocházel z obchodnické rodiny v tehdy litevském Polocku, roku 1504 získal na Jagellonské univerzitě v Krakově titul bakaláře a roku 1512 titul doktora medicíny na univerzitě v Padově. Roku 1517 začal v Praze vydávat vlastní překlady Bible do staroběloruštiny, lidového jazyka svého rodiště. Jako jeden z prvních tiskl v cyrilské abecedě. Po Žaltáři vydal do roku 1521 dalších 20 biblických knih s vlastními úvody a poznámkami. Roku 1522 odešel do Vilniusu (Litva), kde zřídil první tiskárnu na tomto území a vytiskl Apostol. Tiskárnu však musel brzy zavřít a vrátil se do Prahy, kde působil do smrti jako královský zahradník Ferdinanda I. na pražském hradě. Jeho knihy, které vyvážel patrně přes Vratislav do své vlasti, byly často konfiskovány a zachovaly se jen v několika exemplářích.[1]

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Skarynovy biblické překlady i tisky významně ovlivnily i další ruské tisky 16. století. František Skoryna patří mezi zakladatele běloruské kultury, v letech 1990-2005 byla po něm pojmenována jedna z hlavních uilic v Minsku, než ji prezident Lukašenko nechal přejmenovat na Prospekt nezávislosti. Jméno F. Skoryny nese řada běloruských spolků a v Minsku i v Jelení ulici v Praze má pomník, na budově Klementina pamětní desku.

František Skoryna v současném umění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ottův slovník naučný, heslo Skorina.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Skorina, František. Sv. 23, str. 288.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]