František Merta (kněz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
František Merta
Narození1951 (71–72 let)
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Merta (* 31. prosince 1950) je katolický kněz olomoucké arcidiecéze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval na teologické fakultě v Olomouci, kněžské svěcení přijal 2. června 1974. V červenci 1998 nastoupil jako duchovní správce v Napajedlích, působil přitom rovněž ve farnostech Spytihněv a Halenkovice. V červnu 2000 byl z farností odvolán pro obvinění ze zneužívání mladých ministrantů.

V roce 2001 byl odsouzen za pohlavní zneužívání mladistvých (ministrantů). Těchto činů se podle rozsudku dopustil v devadesátých letech v Napajedlích, Spytihněvi, Pačlavicích a Holešově a to na minimálně pěti osobách. Svou vinu popíral, ale soud uznal shodu ve výpovědích svědků z různých míst. Odsouzen byl v roce 2001 ke dvěma letům vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky a pětiletým zákazem práce s mládeží. Arcibiskupem Janem Graubnerem byl přeložen na práci v archivu.

Trestní oznámení na něj podal Václav Novák, tehdejší student bohosloví, v květnu 2000. Václav Novák obviňoval i arcibiskupa Jana Graubnera, že o zneužívání dětí věděl a nic proti němu nedělal. Arcibiskup přesouval Mertu z jednoho konce arcidiecéze na druhý vždy, když se objevily hlasitější stížnosti. Později se hájil tím, že nemohl suspendovat kněze, který vše popřel, bez důkazů a že nebylo jeho věcí podávat trestní oznámení o věci, o níž věděl jen z druhé ruky. Policie trestní oznámení na arcibiskupa odložila jako bezpředmětné.

Václav Novák byl posléze vyloučen z teologické fakulty, protože nesložil do uzavření semestru patřičné zkoušky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]