František Kermer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
František Kermer
Narození1710
Žatec
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí12. března 1786 (ve věku 75–76 let)
Hradec Králové
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Povoláníarchitekt a stavitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Kermer, psán též Kerner, Kherner, Körner, křestní jméno Franz (1710? Žatec12. března 1786 Hradec Králové[1]) byl architekt a stavitel.


Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se asi roku 1710 v Žatci, kde se mohl seznámit s pracemi významného žateckého stavitele Josefa Antonína Gentsche (Jentsche). Později přišel do styku s dílem Kiliana Ignáce Dientzenhofera, které jeho tvorbu výrazně poznamenalo. Do Hradce Králové přišel snad ve 30 letech, ale bezpečně je tu doložen až roku 1743 už jako zkušený stavitel a starší cechu.

V Hradci Králové se také dvakrát oženil – s první manželkou Kateřinou měl syna Františka Antonína Petra (* 26. 5. 1751), pozdějšího pevnostního stavitele, a dceru Marii Teresii (* 2. 5. 1751). Zde také zemřel[1] roku 1786 ve svém domě č. 217 (dnes č. 116) na Malém náměstí ve věku 76 let.

Od počátku své kariéry v Hradci byl Kermer aktivní nejprve osobní činností v cechu, později v letech přeměny Hradce v pevnost účastí v komisích pro stavby v Hradci i v Josefově, v nichž zastupoval městské zájmy v opozici proti nové vojenské vrchnosti. Spolu s městem bojoval o zachování starých práv – výrazně se to projevilo ve sporu o projekt kostela na Novém Hradci Králové. Město si jej náležitě vážilo a svěřilo mu stavby, jež se podařilo vyjmout z pravomoci vojáků a působnosti pevnostních inženýrů. Zevním výrazem této vážnosti byla Kermerova volba do městské rady v roce 1778, kterou však stavitel „s ohledem na svou živnost“ odmítl.

Předpokládá se, že měl podíl na přestavbě hradeckých domů na Velkém a Malém náměstí. Kromě Hradce Králové byla jeho tvorba soustředěna na Novobydžovsko a do okresů Ústí nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Stavby jím realizované (doložené)[editovat | editovat zdroj]

Stavby, které mu jsou připisované (ale nedoložené)[editovat | editovat zdroj]

Stavby, které opravoval či upravoval[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • kol.: Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, nakl. ACADEMIA, Praha 2004, ISBN 80-200-0969-8
  • Kořán, Ivo: Umění a umělci baroka v Hradci Králové; In.: Umění 1971 str. 136 ad.
  • POLÁKOVÁ,, Michaela. Architektonická tvorba Františka Kernera. Brno, 2009. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Jiří Kroupa. Dostupné online.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SOA Zámrsk, Matrika zemřelých 1784-1806 v Hradci Králové, sign. 51-21, ukn 3065, str.10. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]