Přeskočit na obsah

František Josef z Vrtby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
František Josef z Vrtby

Narození1765
Praha
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí27. srpna 1830 (ve věku 64–65 let)
Křimice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
OceněníŘád svatého Štěpána, papeže a mučedníka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Josef hrabě z Vrtby (německy Franz Joseph Graf von Wrtby; 1759 nebo 1765 Praha27. srpna 1830 zámek Křimice) byl český šlechtic ze starobylého rodu Vrtbů. Působil jako císařský tajný rada, dědičného komorníka Českého království ad. [1]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze starší konopišťské rodové větve. Zastával úřady c. k. tajného rady, nejvyššího zemského maršálka a nejvyššího pokladníka Českého království. Za své služby byl jmenován rytířem toskánského Řádu sv. Štěpána.

Stál společně s dalšími hudbymilovnými šlechtici a měšťany u zrodu Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách („Verein zur Beförderung der Tonkunst in Böhmen“), ze kterého v roce 1808 vznikla Pražská konzervatoř, kterou také podporoval až do své smrti.

Byl také zakladatelem divadla na zámku Konopiště.[2]

Zemřel jako svobodný a bezdětný, a proto dědicem svých panství Konopiště, Křimice, Týnec nad Sázavou, Nekmíř a Žinkovy a tří nemovitostí v Praze ustanovil c. k. komorníka a c. k. nejvyššího vachmistra knížete Jana Karla z Lobkowicz (1799–1878).

Hrabě František Josef z Vrtby zemřel dne 27. srpna 1830 na zámku v Křimicích a byl pochován ve vejprnickém kostele sv. Vojtěcha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BLKÖ:Wrtby, Franz Joseph Graf – Wikisource. de.wikisource.org [online]. [cit. 2022-10-30]. Dostupné online. (německy) 
  2. Theatre Database / Theatre Architecture - database, projects. www.theatre-architecture.eu [online]. [cit. 2022-10-30]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]