František II. Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František II. Lotrinský
Vévoda lotrinský, barský a hrabě z Vaudemont
Narození 27. února 1572
Nancy
Úmrtí 14. října 1632
Badonviller
Předchůdce Nicole Lotrinská
Nástupce Karel IV. Lotrinský
Manželky Kristýna ze Salmu
Potomci Karel
Jindřiška
Mikuláš František
Markéta
Rod Lotrinští
Otec Karel III. Lotrinský
Matka Claude Francouzská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František II. Lotrinský (François II de Lorraine, 27. února 1572, Nancy14. října 1632, Badonviller) byl krátce vévodou lotrinským, barským a hrabětem z Vaudémont, avšak brzy po korunovaci abdikoval ve prospěch svého syna Karla. Byl synem Karla III. Lotrinského a jeho manželky Claude Francouzské.

Františkova manželka Kristýna ze Salmu

Život[editovat | editovat zdroj]

František se narodil v Nancy jako nejmladší ze tří synů Karla III., vévody lotrinského, a jeho manželky Claude Francouzské, dcery francouzského krále Jindřicha II.

V roce 1594 jej otec Karel jmenoval jako svého zástupce ve funkci generálporučíka, zatímco byl mimo zemi. Od září do října 1606 byl František na diplomatické misi v Anglii, kde zastupoval svého otce. V roce 1608 se jeho bratr Jindřich stal vévodou lotrinským, avšak již roku 1621 se spolu rozhádali a František odešel bojovat proti protestantům do Německa. Požádal i o ochranu od císaře. Důvodem roztržky byl Jindřichův záměr oženit Františkova syna Karla, budoucího vévodu Karla IV., s Jindřichovou dcerou Nicolou. Podmínkou ale bylo to, že vládnoucím panovníkem by byla právě Nicola. Nejenže si tímto rozhodnutím Jindřich znepřátelil bratra, ale vzepřel se i nařízení prapradědečka Reného II., který ustanovil, že Lotrinskému vévodství budou moci vládnout pouze muži. Jindřich a jeho žena Markéta měly ale pouze dcery.

Po měsících dohadování se bratři nakonec usmířili a rozhodli se Nicole za Karla provdat. Pár ale neměl žádné potomky a vévodství se vrátilo Františkovu druhému synovi, Mikulášovi Františkovi.

Dne 31. července 1624 Jindřich II. lotrinský zemřel a situace byla komplikovaná; Jindřich ve své závěti uvedl, že vévodou, lépe řečeno vévodkyní, se po jeho smrti stane dcera Nicole, zatím co Karel se stane chotěm-princem Lotrinska. Nicméně, v listopadu 1625 se vládcem Lotrinska stal sám František. Oficiálně mu Generální stavy vévodství přidělili dne 21. listopadu toho roku. František urychleně zaplatil z pokladnice vévodství své vlastní dluhy a pět dní nato abdikoval ve prospěch svého syna.

To mělo za následek další spory ohledně vládnutí Nicole. František se snažil jejich manželství nechat rozvést papežem, avšak neuspěl. Zašel tak daleko, že prohlašoval křest Nicole neplatným a kněze, který ji křtil, obvinil z čarodějnictví a nechal jej upálit zaživa. Nakonec se Karlovi skutečně podařilo stát se vévodou a Nicole byla pouze princeznou-chotí.

František zemřel 14. října 1632 v Badonviller.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Původním záměrem Františka byl sňatek s Marií Medicejskou, k němuž ale nakonec nedošlo. Místo toho si 12. března 1597 vzal velmi bohatou šlechtičnu Kristýnu ze Salmu. S tou měl několik dětí:

Tituly[editovat | editovat zdroj]

  • 27. února 1572 — 25. listopadu 1625: Jeho Výsost, hrabě z Vaudemont
  • 25. listopadu 1625 — 1. prosince 1625: Jeho Výsost, vévoda lotrinský
  • 1. prosince 1625 — 14. října 1632: Jeho Výsost, hrabě z Vaudemont

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Nicholas Francis, Duke of Lorraine na anglické Wikipedii a François II de Lorraine na francouzské Wikipedii.

Předchůdce:
Jindřich II.
Lotrinský vévoda
25. listopadu 16251. prosince 1625
Nástupce:
Nicole a Karel IV.