František Hylmar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pater
František Hylmar SJ
František Hylmar.jpg
Církev římskokatolická
Znak Znak
Zasvěcený život
Institut Tovaryšstvo Ježíšovo
Noviciát listopad 1989
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození 1957
Místo narození Hradec Králové, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Hylmar SJ (* 1957 Hradec Králové) je český katolický kněz a jezuita, někdejší provinciál České provincie Tovaryšstva Ježíšova. V čele provincie stál od 16. května 2004 do 3. února 2013, celkem tři funkční období.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval geodézii a kartografii na ČVUT. Dále pracoval více než osm let jako geodet v dálkovém průzkumu země. Dva měsíce před sametovou revolucí v listopadu 1989 za velmi drsných podmínek tehdejšího komunistického režimu vstoupil k jezuitům. Druhý rok noviciátu strávil na Hostýně. Dále studoval tři roky filozofii v Krakově a tři roky teologii v Dublinu. Po návratu do České republiky působil dva roky v pastoraci vysokoškolských studentů. V této době zároveň vyučoval filozofii a sociální nauku církve na Vyšší odborné škole „Caritas“ v Olomouci. V Olomouci také přijal roku 1998 kněžské svěcení.

Posléze byl poslán na postrgraduální studia spirituality v Madridu. Od roku 2004 byl provinciálem české provincie jezuitů. Původně měl svou funkci předat již v květnu 2010 Janu Adamíkovi, který se jí však ze zdravotních důvodů nakonec nemohl zhostit. Generální představený řádu Adolfo Nicolás proto tehdejšího provinciála Františka Hylmara pověřil, aby ve službě provinciála pokračoval.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Provinciál české provincie Tovaryšstva Ježíšova
Předchůdce:
Vojtěch Suchý
20042013
František Hylmar
Nástupce:
Josef Stuchlý