František Ždiarsky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
František Ždiarsky
Narození9. ledna 1927 nebo 1927
Bratislava
Úmrtí8. června 2004
Vyšné Hágy
Povolánítatranský průvodce, průvodce a záchranář
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Ždiarsky (* 9. leden 1927, Bratislava - † 8. červen 2004 Vyšné Hágy) byl slovenský horolezec, horský vůdce a člen horské služby.

Hřbitov v Novém Smokovci ve Vysokých Tatrách

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Bývalý dělostřelecký kapitán československé armády pracoval v meteorologické službě na letišti Poprad - Tatry a v Slovenský hydrometeorologický ústav v Gánovcích.

S aktivním horolezectvím začal ve Vysokých Tatrách v roce 1947. V roce 1960 se stal dobrovolným členem horské služby, byl přijat do Spolku horských vůdců, zakrátko získal odznak horského vůdce I. třídy. Jako horský vůdce více než 600krát vystoupil na Gerlachovský štít. Je autorem mnoha nákresů horolezeckých cest v horolezeckých publikacích. S jeho jménem jsou spojeny významné klasické prvovýstupy v tatranských stěnách. Horolezecké aktivity rozvíjel i v Alpách. Jeho spolulezci byli významní tatranští horolezci, například Alexius Körtvélyessy, Ivan Gálfy, Ivan Urbanovič, Stanislav Samuhel, Pavel Vavro st., Josef Alan Stolz a další.V roce 2002 byl oceněn Zlatým odznakem JAMES -u. [1] [2]

Seznam prvovýstupů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku František Ždiarsky na slovenské Wikipedii.

  1. Lyžiarske strediská na Slovensku podklady na mapky a plánky dod. Vladimír Adamec a František Ždiarsky Bratislava : Šport ,1984
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]