Frans van der Lugt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frans van der Lugt
Narození10. dubna 1938
Haag
Úmrtí7. dubna 2014 (ve věku 75 let)
Homs
Příčina úmrtístřelná rána
Alma materLyonská univerzita
Povolánípsychoterapeut a katolický kněz
Oceněnírytíř Oranžsko-nasavského řádu
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Frans van der Lugt, SJ (10. dubna 1938, Haag, Nizozemsko7. dubna 2014, Homs, Sýrie) byl jezuitský kněz nizozemského původu, který žil téměř 50 let v Sýrii. Považoval ji za svůj domov, a tak v ní zůstával i navzdory probíhající občanské válce. Ve městě Homs se snažil pomáhat nejchudším, ať byli křesťané nebo muslimové.[1] V dubnu 2014 byl zavražděn neznámými muži.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny bankéře. Stal se psychoterapeutem. Na Blízký východ odjel v 60. letech, kde se připojil k jezuitům. Dva roky studoval arabštinu v Libanonu, poté odcestoval do Sýrie. V roce 1980 zde založil farmu. Poslední léta strávil v Homsu, kde pracoval v místním klášteře a věnoval se pomoci potřebným.

Počátkem roku 2014 se snažil na několika videích na kanálu YouTube upozornit na humanitární krizi v obleženém městě. Přes nebezpečnou situaci odmítal odejít, neboť se cítil být „pastýřem svého stáda“. V centru města tak zřejmě zůstal jako poslední Evropan.[2]

Stojím v čele kláštera, jak bych mohl odejít? Copak tady mohu nechat křesťany, to není možné... Syřané mi toho mnoho dali, nemohu je opustit. Když teď trpí, musím s nimi sdílet jejich bolest i obtíže.
— Frans van der Lugt[1]

Dne 7. dubna 2014 byl zavražděn neznámými muži, tři dny před svými 76. narozeninami.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b V troskách obleženého Homsu žije stařičký jezuita. Odejít však odmítá. iDNES.cz [online]. 2014-2-5. Dostupné online. 
  2. A voice crying in the wilderness. The Economist [online]. 2014-2-10. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Sýrii nemohu opustit, říkával jezuita. Vyvlekli ho z domu a zastřelili. iDNES.cz [online]. 2014-4-7. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]