Frank Rinehart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frank Rinehart
Narození12. února 1861
Lodi, Illinois
Úmrtí17. prosince 1928 (ve věku 67 let)
Omaha
Povolánífotograf a malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Frank Albert Rinehart: Hattie Tom, žena z kmene Apačů Chiricahua, 1899
Frank Albert Rinehart: Yellow Magpie (Arapah), Indiánský kongres, platinotisk, 1898

Frank Albert Rinehart (12. února, 1861 Lodi, Illinois - 17. prosince 1928) byl americký kreslíř, malíř a fotograf zobrazující Indiány, osobnosti a scény, zejména náčelníky a členy delegací, kteří se v roce 1898 zúčastnili indiánského kongresu v Omaze v Nebrasce.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Rinehart se narodil 12. února, 1861 v Lodi, Illinois. Se svým bratrem Alfredem se v 70. letech přestěhoval do Colorada a našel si zaměstnání ve studiu Charlesa Bohma v Denveru. V roce 1881 bratři Rinehartovi spolupracovali se slavným fotografem Williamem Henrym Jacksonem, který dosáhl velkého významu svými snímky starého amerického západu.

Díky Jacksonovým radám si Rinehart zdokonalil své odborné dovednosti a rozvinul svůj zájem o přírodní americké kultury. Frank Rinehart a Anna, recepční z Jacksonova studia, se vzali v roce 1885 a odstěhovali se do Nebrasky. Rinehart si vzal Annu Ransom Johnsonovou (dceru Willarda Bemise Johnsona a Phebe Jane Carpenterové) 5. září 1885 v Denver County, Colorado. Spolu měli dvě dcery - Ruth a Helen - a obě se narodily v Nebrasce. V centru města Omaha si Rinehart otevřel studio v budově Brandeis, kde pracoval až do své smrti.

V roce 1898 během indiánského kongresu u příležitosti výstavy Trans-Mississippi and International Exposition byl Rinehart pověřen fotografovat náčelníky a členy delegací, kteří tuto událost navštívili.[1] Společně se svým asistentem Adolphem Muhrem (který by později v roce 1903 zaměstnán u významného fotografa Edwarda Curtise), produkovali to, co je nyní považováno za "jednu z nejlepších fotografických dokumentací indiánských vůdců na přelomu století".[2]

Tom Southall, bývalý kurátor fotografie Spencerova muzea umění Kansaské univerzity o Rinehartově sbírce řekl:

Dramatická krása těchto portrétů je zvláště působivá svým odklonem od dřívějších, méně citlivých fotografií přírodních amerických národů. Místo samostatně stojících etnografických záznamů Rinehart fotografoval portréty jednotlivců s důrazem na sílu výrazu. I když Rinehart a Muhr nebyli první fotografové, kteří indiány zobrazovali důstojně, měli významný vliv změnu v následném zobrazování přírodních Američanů.[2]
— Tom Southall

Rinehart a Muhr fotografovali indiány na kongresu ve studiu přímo na výstavišti na skleněné negativní desky o rozměrech 8×10 palců velkoformátovým fotoaparátem s optikou německé výroby. Platinové tisky byly zvoleny kvůli dosažení širokého rozsahu tónové škály.[3]

Po indiánském kongresu Rinehart a Muhr cestovali dva roky po indiánských rezervacích, portrétovali indiánské náčelníky, kteří se akce nezúčastnili, jakož i obecné aspekty každodenního života domorodých kultur.

Sbírka Rinehartových fotografií indiánů je v současné době v majetku a ochraně Haskell Indian Nations University. Od roku 1994 byla sbírka organizována, skenována, kopírována a katalogizována do počítačové databáze, financovaná organizacemi Bureau of Indian Affairs a Hallmark Foundation. Kolekce zahrnuje obrazy od Výstavy v roce 1898, Greater American Exposition v roce 1899, studiové portréty z roku 1900 a fotografií pořízených Crow Agency v Montaně také v roce 1900.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Beyond the Reach of Time and Change: Native American Reflections on the Frank A. Rinehart Photograph Collection, by Simon J. Ortiz. University of Arizona Press (April 28, 2005)
  1. Viz stránky Westward the Empire, sekce Indian Congress
  2. a b excerpted from the Kansas City Area Archivists Archivováno 3. 3. 2016 na Wayback Machine.
  3. From the U.S. department of Interior Museum Archivováno 14. 6. 2007 na Wayback Machine. online gallery of the 1898 Trans-Mississippi and International Exposition

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]