Francisco de Quevedo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Francisco de Quevedo
Quevedo (copia de Velázquez).jpg
Narození 14. září 1584
Madrid
Úmrtí 8. září 1645 (ve věku 60 let)
Villanueva de los Infantes
Povolání spisovatel a básník
Alma mater Universidad de Alcalá
Žánr poezie a román
Podpis Firma de Francisco de Quevedo.gif
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco Gómez de Quevedo y Villegas[1] (14. září 1580 v Madridu8. září 1645 ve Villanueva de los Infantes) byl španělský spisovatel.[2]

Počátek 17.století, kdy Francisco de Quevedo tvoří je obdobím mocenského úpadku "Říše, nad níž slunce nezapadá". V literatuře se tento úpadek ovšem neprojeví okamžitě, naopak objevuje se řada autorů světového významu (např. Cervantes, Calderón, Tirso de Molina, Lope de Vega) a mluví se oprávněně o Zlatém století (Siglo de Oro). V literatuře spolu soupeří dva styly kulteranismus a konceptismus. Prvý se vyznačuje kultivovaností a vzdělaneckostí, hojně je protkáván latinskými termíny. Konceptismus si více cení hříčky, vtipu a originálního nápadu. Quevedo je tradičně řazen mezi konceptisty, ale v jeho díle je patrné i již nadcházející baroko.

Život[editovat | editovat zdroj]

Quevedo (A. Querol, 1902, Madrid)

Quevedo pochází ze starobylé španělské šlechtické rodiny od Burgosu, jeho otec Pedro Gómez de Quevedo byl sekretářem různých členů královské rodiny a také jeho matka María de Santibañez pracovala u dvora.[3] Studoval na jezuitském gymnáziu v Madridu,[4] posléze na univerzitách v Alcalá de Henares a Valladolidu.[5] Byl neuvěřitelně nadaný a již v mládí dosáhl mnohých úspěchů akademických i literárních. Vede poněkud nevázaný a prostopášný život.

Od roku 1601 žije u dvora, stává se diplomatem a zamotává se do různých politických dobrodružství na Sicílii a v Benátkách. Dosahuje i různých hodností u dvora. Dvůr je mu střídavě nakloněn a nebo jej odmítá, Quevedo totiž rád říká to, co si opravdu myslí a kritizuje ty, kteří kritizování být nechtějí. Nakonec je za kritiku samotného krále uvržen do žaláře, poté je sice propuštěn, ale jeho zdraví je již podlomeno a Quevedo brzy umírá.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejproslulejším Quevedovým dílem je Život rošťáka (Historia de la Vida de Buscón), typický pikareskní román.[6] Termín pikareskní román pochází ze španělského pícaro, což je rošťák a podvodníček, postrádající jakýchkoliv mravních zásad, a kterému jsme přesto nakloněni a přejeme si, aby nebyl polapen a za své poklesky potrestán. Takový je i hlavní hrdina v Životě rošťáka don Pablos. Kniha je psána ich-formou a proto mnozí mají tendenci věřit tomu, že don Pablos a Quevedo jsou tatáž osoba. Přesto, že asi obsahuje některé autobiografické prvky tomu tak však není, kniha je prostě jen tak mistrně napsána, že tento dojem budí. V satirických prózách Sny (Sueňos) a Dopisy rytíře de la Tenaza (Cartas de cavallero de la Tenaza) tepe zlořády tehdejšího Španělska. Věnuje se i literatuře náboženské, sepisuje například životopisy svatého Pavla a svatého Tomáše. Z jeho politických traktátů si získala největší proslulost Politika Boží. Nesnáší literaturu kulteranistů (a především Góngoru představitele tohoto směru) a brojí proti jejich dílům a jazyku, kterého používají. A to například ve svých dílech Učená latinice (La Culta Latiniparla) a Kompas kultistů (Aguja de navegar cultos). Quevedovo básnické dílo je zřetelným projevem konceptismu, plné často nepřeložitelných slovních hříček. Jeho veršů se nám dochoval jen zlomek, do češtiny některé z nich přeložil a do sbírky Kruté sny uspořádal Vladimír Mikeš.

České překlady ze španělštiny[editovat | editovat zdroj]

  • QUEVEDO de, VILLEGAS y, Francisco Gómez. Život rošťáka. Praha: SNKLHU, 957. Překlad: Eduard Hodoušek
  • QUEVEDO de, VILLEGAS y, Francisco Gómez. Kruté sny. Praha: Mladá fronta,1963. Překlad: Vladimír Mikeš

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. De Quevedo y Villegas, Francisco. www.escritores.org [online].  [cit. 2016-07-12]. Dostupné online.  
  2. Francisco Gomez de Quevedo y Villegas | Spanish writer [online]. britannica.com, [cit. 2016-07-12]. Dostupné online.  
  3. Francisco de Quevedo: biografía y obra - AlohaCriticón [online]. 2003-08-03, [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. (es-ES) 
  4. Los géneros literarios. Poesía: Francisco de Quevedo. www.ensayistas.org [online].  [cit. 2016-07-12]. Dostupné online.  
  5. Biografía de Francisco de Quevedo In: buscabiografias.com
  6. Biografia de Francisco de Quevedo. www.biografiasyvidas.com [online].  [cit. 2016-07-12]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BĚLIČ, Oldřich et FORBELSKÝ, Josef: Dějiny španělské literatury, SPN, Praha 1984
  • FITZMAURICE-KELLY, James: Dějiny španělské literatury do konce XVIII.století, Jan Laichter, Praha 1912

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]