Francisco de Quevedo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francisco de Quevedo
Narození14.jul. / 24. září 1584greg.
Madrid
Úmrtí8. září 1645 (ve věku 60 let)
Villanueva de los Infantes
Povoláníspisovatel a básník
Alma materUniverzita v Alcale
Univerzita Complutense v Madridu
Žánrpoezie, román, pikareskní román a tragédie
Významná dílaŽivot rošťáka
Manžel(ka)Esperanza de Aragónová
RodičeMaría Gómezová de Santibáñez
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco Gómez de Quevedo y Villegas[1] (14. září 1580 v Madridu8. září 1645 ve Villanueva de los Infantes) byl španělský spisovatel.[2]

Počátek 17. století, kdy Francisco de Quevedo tvoří je obdobím mocenského úpadku „Říše, nad níž slunce nezapadá“. V literatuře se tento úpadek ovšem neprojeví okamžitě, naopak objevuje se řada autorů světového významu (např. Cervantes, Calderón, Tirso de Molina, Lope de Vega) a mluví se oprávněně o Zlatém století (Siglo de Oro). V literatuře spolu soupeří dva styly kulteranismus a konceptismus. Prvý se vyznačuje kultivovaností a vzdělaneckostí, hojně je protkáván latinskými termíny. Konceptismus si více cení hříčky, vtipu a originálního nápadu. Quevedo je tradičně řazen mezi konceptisty, ale v jeho díle je patrné i již nadcházející baroko.

Život[editovat | editovat zdroj]

Quevedo (A. Querol, 1902, Madrid)

Quevedo pochází ze starobylé španělské šlechtické rodiny od Burgosu, jeho otec Pedro Gómez de Quevedo byl sekretářem různých členů královské rodiny a také jeho matka María de Santibañez pracovala u dvora.[3] Studoval na jezuitském gymnáziu v Madridu,[4] posléze na univerzitách v Alcalá de Henares a Valladolidu.[5] Byl neuvěřitelně nadaný a již v mládí dosáhl mnohých úspěchů akademických i literárních. Vede poněkud nevázaný a prostopášný život.

Od roku 1601 žije u dvora, stává se diplomatem a zamotává se do různých politických dobrodružství na Sicílii a v Benátkách. Dosahuje i různých hodností u dvora. Dvůr je mu střídavě nakloněn a nebo jej odmítá, Quevedo totiž rád říká to, co si opravdu myslí a kritizuje ty, kteří kritizovaní být nechtějí. Nakonec je za kritiku samotného krále uvržen do žaláře, poté je sice propuštěn, ale jeho zdraví je již podlomeno a Quevedo brzy umírá.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejproslulejším Quevedovým dílem je Život rošťáka (Historia de la Vida de Buscón), typický pikareskní román.[6] Termín pikareskní román pochází ze španělského pícaro, což je rošťák a podvodníček, postrádající jakýchkoliv mravních zásad, a kterému jsme přesto nakloněni a přejeme si, aby nebyl polapen a za své poklesky potrestán. Takový je i hlavní hrdina v Životě rošťáka don Pablos. Kniha je psána ich-formou a proto mnozí mají tendenci věřit tomu, že don Pablos a Quevedo jsou tatáž osoba. Přestože zřejmě obsahuje některé autobiografické prvky, není tomu tak, kniha je prostě jen tak mistrně napsána, že tento dojem budí. V satirických prózách Sny (Sueňos) a Dopisy rytíře de la Tenaza (Cartas de cavallero de la Tenaza) tepe zlořády tehdejšího Španělska. Věnuje se i literatuře náboženské, sepisuje například životopisy svatého Pavla a svatého Tomáše. Z jeho politických traktátů si získala největší proslulost Politika Boží. Nesnáší literaturu kulteranistů (a především Góngoru, představitele tohoto směru) a brojí proti jejich dílům a jazyku, kterého používají. A to například ve svých dílech Učená latinice (La Culta Latiniparla) a Kompas kultistů (Aguja de navegar cultos). Quevedovo básnické dílo je zřetelným projevem konceptismu, plné často nepřeložitelných slovních hříček. Jeho veršů se nám dochoval jen zlomek, do češtiny některé z nich přeložil a do sbírky Kruté sny uspořádal Vladimír Mikeš.

České překlady ze španělštiny[editovat | editovat zdroj]

 • QUEVEDO de, VILLEGAS y, Francisco Gómez. Život rošťáka. Praha: SNKLHU, 1957. Překlad: Eduard Hodoušek
  • vyšlo znovu v roce 1980 v souboru Tři španělské pikareskní romány; Praha : Odeon, 1980
 • QUEVEDO de, VILLEGAS y, Francisco Gómez. Kruté sny. Praha: Mladá fronta,1963. Překlad: Vladimír Mikeš

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. De Quevedo y Villegas, Francisco. www.escritores.org [online]. [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. 
 2. Francisco Gomez de Quevedo y Villegas | Spanish writer [online]. britannica.com [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. 
 3. Francisco de Quevedo: biografía y obra - AlohaCriticón [online]. 2003-08-03 [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. (španělsky) 
 4. Los géneros literarios. Poesía: Francisco de Quevedo. www.ensayistas.org [online]. [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. 
 5. Biografía de Francisco de Quevedo In: buscabiografias.com
 6. Biografia de Francisco de Quevedo. www.biografiasyvidas.com [online]. [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • BĚLIČ, Oldřich et FORBELSKÝ, Josef: Dějiny španělské literatury, SPN, Praha 1984
 • FITZMAURICE-KELLY, James: Dějiny španělské literatury do konce XVIII. století, Jan Laichter, Praha 1912
 • MIKEŠ, Vladimír: Epilog Zlatého věku, In: QUEVEDO de, Francisco: Kruté sny, Mladá Fronta, Praha 1963

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]