Francisco Coll y Guitart

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Francisco Coll y Guitart, O.P.
Francisco Coll
Francisco Coll
kněz
Narození18. května 1812
Španělsko Gombrèn, Španělsko
Úmrtí2. dubna 1875
Španělsko Vic, Španělsko
Svátek2. dubna
Státní občanstvíŠpanělsko
ŘádŘád bratří kazatelů
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen29. dubna 1979
Svatořečen11. října 2009
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributyřeholní hábit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Francisco Coll y Guitart, v katalánštině Francesc Coll i Guitart, (18. května 1812, Gombrèn2. dubna 1875, Vic) byl španělský katolický duchovní, člen řádu dominikánů a zakladatel kongregace.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 18. května 1812 v Gombrèn. Byl poslední z deseti dětí. Ve věku deseti let byl poslán do semináře ve Vicu. Vystudoval roku 1830 a téhož roku vstoupil do Řádu kazatelů v Gironě. Po složení slavných slibů byl roku 1831 vysvěcen na jáhna. Roku 1835 byli řády násilně potlačovány a bratr Francisco, byl nucen opustit klášter a stal se sekulárním dominikánem.

Na kněze byl vysvěcen 28. května 1836. Po vysvěcení nabídl služby svému biskupovi a 40 let vykonával službu misionáře ve farnostech na severovýchodě Španělska. Byl kazatelem lidových misií. Modlil se dlouhé hodiny a věnoval hodně času k přípravě kázání. Spolupracoval s diecézními knězi, jezuity, klaretiány, augustiniány a také s dominikány. Se svým přítelem Svatým Antoniem Maríou Claretem založil Apoštolské přátelství pro evangelizaci roku 1846.

Kázal pro řeholnice, vězně, děti, navštěvoval nemocné a vždy nabázel k velké úctě k Panně Marii. Jeho úplná důvěra v Boha a apoštolská horlivost ho motivovalo shromáždit skupinu žen které se rozhodli, následovat Kristovo volání. Roku 1850 byl jmenován ředitelem Sekulárního řádu dominikánských terciářů. Umožnil mu založit roku 1856 Sestry dominikánky od Zvěstování Panny Marie které řešily problémy křesťanské formace dívek. Před svou smrtí ztratil zrak. Zemřel 2. dubna 1875 ve Vicu. Jeho tělo bylo vystavěno v kapli a poté bylo pohřbeno na místní hřbitov. Později byly ostatky přesunuty do kaple v mateřském domu kongregace. Blahořečen byl 29. dubna 1979 papežem sv. Janem Pavlem II. a svatořečen 11. října 2009 papežem Benediktem XVI..

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]