Francis Gaffney

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francis Andrew Gaffney
Francis Gaffney v roce 1990
Francis Gaffney v roce 1990
astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 6. červen 1946 (74 let)
Místo narození Carlsbad, New Mexico
Čas ve vesmíru 9 dní 2 hodin 14 minut
Kosmonaut od 9. ledna 1984
Mise STS-40
Znaky misí Znak mise STS-40
Kosmonaut do 14. června 1991
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francis Andrew Gaffney (* 6. červen 1946 Carlsbad, New Mexico, Spojené státy americké), lékař, americký astronaut, který absolvoval jeden devítidenní let raketoplánem v roce 1991. Je registrován jako 253. kosmonaut Země

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vysokoškolské vzdělání získal na univerzitách ve Španělsku (Universidad de Madrid), v USA pak University of California a University of New Mexico. Další vzdělání si doplnil na School of Aerospace Medicine, Brooks AFB a Vanderbilt University Owen Graduate School of Management, Nashville. Studoval v období let 1966-1998. Pracoval jako lékař, vědec, učil na mnoha univerzitách a to před i po svém letu do vesmíru.

Je ženatý, jeho ženou se stala Sheila rozená Baebelová.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Letěl na palubě raketoplánu Columbia. Posádka byla sedmičlenná, spolu s doktorem Gaffneym letěli astronauti O´Connor, Gutierrez, Bagian, Jerniganová, Seddonová a Hughes-Fulfordová. Let byl zaměřen na lékařsko-biologické výzkumy, jednak zkoumali sami sebe a navzájem, v laboratoři Spacelab sebou vezli i množství krys a medúz. Start byl jako obvykle na kosmodromu Mysu Canaveral (USA, stát Florida). Přistáli po devíti dnech letu po orbitální dráze kolem Země na základně a kosmodromu Edwards v (Kalifornii - Mohavská poušť). Mise s označením STS-40 byla v evidenci COSPAR katalogizována pod označením 1991-040A).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]