Přeskočit na obsah

Frances Brandonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frances Brandonová
Vévodkyně ze Suffolku
Portrét
Frances Brandonová
Narození16. července 1517
Hatfield
Úmrtí20. listopadu 1559 (ve věku 42 letú)
Londýn
PohřbenaWestminsterské opatství
ManželéJindřich Grey, 1. vévoda ze Suffolku (1533–1554)
Adrian Stokes (od 1555)
PotomciJana Greyová
Kateřina Greyová
Marie Greyová
RodGreyové
OtecCharles Brandon
MatkaMarie Tudorovna
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frances Brandonová (16. července 1517 Hatfield20. listopadu 1559 Londýn) byla anglická šlechtična. Byla matkou budoucí anglické královny Jany Greyové.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Frances Brandonová byla nejstarší dcerou Marie Tudorovny a Charlese Brandona. Narodila se v Hatfieldu v hrabství Hertfordshiru, dětství strávila v péči své matky. Frances měla několik sourozenců.

Frances byla neteř anglického z krále Jindřicha VIII. Udržovala blízký vztah s jeho manželkou Kateřinou Aragonskou a jeho dcerou Marií. V roce 1533 se vdala za Jindřicha Greye, 1. vévodu ze Suffolku. S manželem měli dcery Janu, Kateřinu a Marii. Jejím druhý manželem byl Thomas Seymour, 1. baron Seymour ze Sudeley. Za vlády nedospělého anglického krále Eduarda VI. začala s manželem spřádat plány na jeho sňatek se svou dcerou Janou. Její dcera byla raději provdána za Guilforda Dudleye, syna Johna Dudleye, vévody z Northumberlandu. Frances na smrtelné posteli přesvědčila anglického krále Eduarda VI., aby nástupcem na anglický trůn jmenoval její dceru Janu na úkor jeho sester. Její dcera Jana byla královnou pouhých 9 dní, následně se novou královnou stala Marie. Její dcera a manžel byly uvězněni a krátce nato v srpnu 1553 byl popraven její manžel. V roce 1554 byla popravena i její dcera Jana s manželem. Jejím třetím manželem byl podkoní Adrian Stokes. Frances zemřela 20. listopadu 1559. Byla pohřbena ve Westminsterském opatství na náklady královny Alžběty I.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frances Grey, Duchess of Suffolk na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]