François Viète

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
François Viète
François Viète, francouzský matematik
François Viète, francouzský matematik
Narození1540
Fontenay-le-Comte, Vendée
Úmrtí23. února 1603
Paříž, Francie
Alma materUniversité de Poitiers (1558–1559)
PracovištěAntoinette d'Aubeterre (1564–1571)
Jindřich III. Francouzský (1576–1585)
Jindřich IV. Francouzský (1589–1602)
Oboralgebra
Známý díkyViètovy vzorce
PodpisFrançois Viète – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

François Viète (latinsky Franciscus Vieta; 1540 Fontenay-le-Comte23. února 1603 Paříž) byl francouzský matematik, který se výrazně podílel na formování moderní algebry. Povoláním byl advokát a sloužil také jako poradce Jindřichu III. a Jindřichu IV. Pro oba tyto krále také rozluštil několik šifer. Záliba v astronomii ho přivedla k trigonometrii a algebře. Jeho matematické práce však byly psány neobyčejně těžkým jazykem, proto dlouho nevešly v obecnou známost. Až po jeho smrti je uspořádal F. van Schouten a vydány byly až r. 1646 pod názvem Opera Vietal.

Viète vybudoval algebru jako učení o algebraických rovnicích, založené na označování písmeny. Jako první v r. 1591 zavedl symbolické označování nejen neznámých ale také koeficientů v rovnicích. Díky tomu bylo poprvé možno vyjadřovat řešení rovnic obecnými formulemi a samotné algebraické výrazy považovat za objekty, nad nimiž je možno provádět vhodné operace. Sám Viěte si nejvíce cenil svého objevu závislosti mezi kořeny a koeficienty algebraických rovnic (Viětovy formule). Pro přibližné řešení algebraických rovnic předložil metodu totožnou s pozdější metodou Newtonovou. V trigonometrii podal úplné řešení problému o určení rovinného a sférického trojúhelníku pomocí tří daných prvků. Našel rozvoje funkcí cos nx a sin nx v mocninách cos x asinx. Jako první vyšetřoval nekonečné součiny. V Matematickém kánonu (1579) uveřejnil tabulky funkcí sinus, kosinus, tangens, kotangens, sekans a kosekans. Rozluštil kód, který používali Španělé ve válce proti Francii.[1]

Objevil mimo jiné historicky první nekonečný součin pro vyjádření π:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Opera, 1646

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku François Viète na anglické Wikipedii.

  1. FUCHS, Eduard. Významní matematikové 16. a 17. století [online]. Praha: Prometheus, 1999 [cit. 2021-02-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]