Fragmentace (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Fragmentace je v informatice jev, kdy nejsou data uložena na nějakém médiu souvisle (elektronická paměť, pevný disk). Nesouvislé uložení pak může způsobit zpomalení práce s daty nebo nemožnost s fragmentovaným úsekem pracovat.

Interní fragmentace[editovat | editovat zdroj]

Interní fragmentace (nebo také vnitřní fragmentace) je plýtvání místem uvnitř alokovaných oblastí. Například typický souborový systém vyhradí pro uložení souboru prostor, jehož velikost je celým násobkem velikosti diskového bloku. Poslední blok je pak průměrně z poloviny nevyužit. Nevyužité místo dokáží některé souborové systémy využít pomocí metody tail-merge resp. block suballocation.

Externí fragmentace[editovat | editovat zdroj]

Externí fragmentace je plýtvání místem mezi alokovanými oblastmi. V souborovém systému způsobuje ukládání souborů do fragmentovaných částí zpomalení přístupu. Externí fragmentace operační paměti RAM způsobuje nemožnost alokovat souvislý blok paměti, takže i když je volná paměť v celkovém součtu dostupná, je prakticky nevyužitelná. Pro odstranění externí fragmentace se používá proces defragmentace.

Fragmentace IP datagramů[editovat | editovat zdroj]

Fragmentace IP datagramů označuje činnost, kdy jsou příliš dlouhé IP datagramy rozděleny na routeru na menší části. Fragmenty spojuje výhradně jejich konečný příjemce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]