Fragmentace (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Fragmentace je v informatice stav, kdy jsou data souborů na datovém médiu uložena rozděleně po částech. Takové uložení způsobuje zpravidla zpomalení práce s daty, případně může i znemožňovat alokaci další paměti.

Interní fragmentace[editovat | editovat zdroj]

Interní fragmentace (nebo také vnitřní fragmentace) označuje fragmentaci uvnitř alokovaných oblastí. Souborový systém vyhradí pro uložení souboru větší prostor než je velikost souboru. V posledním uloženém bloku souboru je poté volné místo paměti, které nelze využít. Některé souborové systémy ale dokáží tuto volnou paměť využít metodou tail-merge, resp. block suballocation.

Externí fragmentace[editovat | editovat zdroj]

Externí fragmentace označuje fragmentaci mezi alokovanými oblastmi. Volné místo paměti je obsazováno nesouvislými bloky souborů a prostor mezi nimi lze pak následně zaplnit pouze jednotlivými bloky fragmentovaných souborů.

V souborovém systému způsobuje ukládání souborů do fragmentovaných částí zpomalení přístupu. Externí fragmentace operační paměti RAM způsobuje nemožnost alokovat souvislý blok paměti. I když je tedy volná paměť v celkovém součtu dostupná, je prakticky nevyužitelná.

Pro odstranění externí fragmentace disku se používá proces zvaný defragmentace. Nověji vyvinuté souborové systémy se fragmentaci snaží předcházet.

Fragmentace IP datagramů[editovat | editovat zdroj]

Fragmentace IP datagramů je jev, kdy jsou příliš dlouhé IP datagramy rozděleny na routeru na menší části. Fragmenty spojuje výhradně jejich konečný příjemce.