Fragmentace (informatika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Fragmentace je v informatice jev, kdy nejsou data na nějakém médiu (na pevném disku, v operační paměti) uložena souvisle. Nesouvislé uložení způsobuje zpravidla zpomalení práce s daty, případně může i znemožňovat alokaci další paměťi.

Interní fragmentace[editovat | editovat zdroj]

Interní fragmentace (nebo také vnitřní fragmentace) je termínem označujícím plýtvání místem uvnitř alokovaných oblastí. Například typický souborový systém vyhradí pro uložení souboru prostor, jehož velikost je celým násobkem velikosti diskového bloku. Poslední blok je pak průměrně z poloviny nevyužit. To běžně znamená, že máme volné místo, které ale nejsme schopni k ničemu využít.

To neplatí v případě některých souborových systémů, které dokáží toto nevyužité místo na konci bloku využít metodou tail-merge, resp. block suballocation.

Externí fragmentace[editovat | editovat zdroj]

Externí fragmentace je termín označující plýtvání místem mezi alokovanými oblastmi - paměť je obsazena takovým způsobem, že je např. ze 4 GB volná, ale kvůli způsobu jakým je toto volné místo přerušovány obsazenými bloky, nejsme schopni v tomto volném místo najít jediný souvislý blok vetší než např. 100 MB. Chceme-li tedy uložit např. 200 MB dat, je prostor pro tyto data složit z několika menších volných bloků. Tento prostor pak označujeme jako fragmentovaný.

V souborovém systému způsobuje ukládání souborů do fragmentovaných částí zpomalení přístupu. Externí fragmentace operační paměti RAM způsobuje nemožnost alokovat souvislý blok paměti. I když je tedy volná paměť v celkovém součtu dostupná, je prakticky nevyužitelná.

Pro odstranění externí fragmentace disku se používá proces zvaný defragmentace, který je však časově i výpočetně náročný. Současné souborové systémy se proto fragmentaci snaží předcházet. Fragmentace operační paměti se dokonce řeší zpravidla jen druhým uvedeným způsobem.

Fragmentace IP datagramů[editovat | editovat zdroj]

Fragmentace IP datagramů označuje činnost, kdy jsou příliš dlouhé IP datagramy rozděleny na routeru na menší části. Fragmenty spojuje výhradně jejich konečný příjemce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]