Frýdek-Místek (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Frýdek-Místek
Nádraží ve Frýdku-Místku (novější staniční budova KFNB)
Nádraží ve Frýdku-Místku (novější staniční budova KFNB)
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Moravskoslezský kraj
Město Frýdek-Místek
Souřadnice
Frýdek-Místek (nádraží)
Frýdek-Místek (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 333443
Tratě 322, 323
Nadmořská výška 281 m n. m.
V provozu od 1. ledna 1871
Zabezpečovací zařízení Automatické hradlo
Dopravních kolejí 12
Nástupišť (hran) 2 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Městská hromadná doprava (autobusy)
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechČD centrumSměnárnaÚschovna zavazadelBezbariérové WCRestauraceTAXIVnitrostátní pokladní přepážkaBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další službySchodištěVýtahy
Kód památky 103845 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frýdek-Místek je železniční stanice v centrální části okresního města Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji v blízkosti řeky Ostravice. Leží na jednokolejných neelektrifikovaných tratích 322 a 323. V těsné blízkosti stanice se nachází městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována jakožto součást trati společnosti Císařsko-královská privilegovaná Ostravsko-frýdlantská železnice (K. k. priv. Ostrau-Friedlander Eisenbahn, OFE) spojující nádraží Ostrava střed a Frýdlant nad Ostravicí. Výpravní budova byla otevřena spolu s celou dráhou 1. ledna 1871, vznikla dle typizovaného stavebního plánu železničních stanic. Průběh trasy železnice procházel zemskou hranicí Moravy na západním a Slezska na východním břehu Ostravice, byly tedy pro její plánování ustanoveny moravská a slezská komise, které měly o dráze kolejí rozhodnout. Po náročných jednáních a následných protestech neúspěšné moravské strany byly nakonec koleje položeny na slezském břehu řeky. Vzhledem k tomu, že se do sporu promítala i vzájemná rivalita měst Frýdek a Místek, bylo nádraží pojmenováno spojeným názvem Frýdek-Místek, ačkoliv se z geografického hlediska nachází na frýdecké straně řeky.

1. června 1888 byl zahájen provoz na trati postavené společností Severní dráha císaře Ferdinanda (KFNB) propojující koncovou trať v Bystřici pod Hostýnem a dráhu z Ostravy ve Frýdlantu nad Ostravicí, a dále přes Frýdek do Těšína jakožto alternativní spojení Vídně a Krakova, které tolik neohrožovala blízká hranice s Pruskem. KFNB přistavěla při jižní straně existující staniční budovy vlastní výpravní objekt režného zdiva z neomítnutých cihel navržený architektem Antonem Dachlerem. Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde jedno hranové nástupiště u staniční budovy s přístřeškem a jedno kryté ostrovní nástupiště s podchody a elektronickým informačním systémem. Podchod umožňuje podejít kolejiště na západní stranu od nádraží. Opravy budovy nádraží započaly roku 2018 (2019). U severního zhlaví se nachází budova lokomotivní točna. Budova nádraží KFNB je památkově chráněna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]