Fotolia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fotolia
Logo
Právní forma Ltd
Založeno New York, USA (2005)
Sídlo New York, USA
Klíčoví lidé Oleg Tscheltzoff, Patrick Chassany, Thibaud Elziere
Služby Distribuce fotografií
Oficiální web fotolia.com

Fotolia je mikrofotobanka[1][2] se sídlem v New Yorku. Fotobanka nabízí několik modelů předplatného a plateb za použití jednotlivé fotografie, ceny začínají pod hranicí jednoho dolaru.

Hlavními konkurenty Fotolia jsou iStockPhoto, Dreamstime a Shutterstock.[2]

Charakteristické pro Fotolii je podpora další distribuce obsahu, licenčními možnostmi i webovým prostředím API umožňujícím přebírání fotografií. Díky této vlastnosti existuje mnoho internetových portálů distribuujících fotografie Fotolie pod vlastní značkou. V České republice je takovýmto přeprodejcem například firmy Fotky-foto a Pixmac.

V roce 2009 Fotolia založila portál PhotoXpress nabízející stažení fotografií zdarma.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Samotná databáze fotografií je průběžně doplňována o snímky tisíců přispěvatelů. V současné době (září 2009) obsahuje přes 6 milionů souborů z oblasti kreativních fotografií, zpravodajských fotografií, ilustrací i vektorů.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KULVEIT, Jan. Mikrofotobanky – řešení za „lidové“ ceny. Svět tisku. 2008, roč. 2008, čís. 3. Dostupné online. ISSN 1212-4141.  
  2. a b FREER, Douglas. Microstock Photography: How to Make Money from Your Digital Images. [s.l.] : Focal Press, 2008. 203 s. Dostupné online. S. 16.  
  3. Lubomír Synek:Fotografická agentura Fotolia dává fotografie zadarmo! fotomonitor.info
  4. (anglicky) Počítadlo na homepage Fotolia [online]. Fotolia.com, 2009-9-28, [cit. 2009-09-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]