Fotokniha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Polička s fotografickými knihami

Fotokniha nebo fotografická kniha je kniha, ve které fotografie tvoří významnou součást jejího obsahu. Dříve se běžně používalo označení fotografická kniha, v internetové současnosti převládá kratší pojem fotokniha, asi i vlivem angličtiny.

Anna Atkins: Kyanotypický fotogram zhotovený pro knihu Photographs of British Algae: Cyanotype Impressions, 1843

První fotografické knihy[editovat | editovat zdroj]

První fotografické knihy začaly vznikat už v polovině 19. století, vzápětí po vynálezu fotografie. Bylo pro ně typické, že fotografie byly do knihy přímo vlepené, tedy netiskly se tehdy na stejný papír jako textové stránky. Většina titulů se vydávala ve velmi nízkých nákladech, pouze pro nadšence a majetnější čtenáře. Následující historické podrobnosti této kapitoly jsou převzaty ze stejnojmenného článku v anglické Wikipedii:

Anna Atkinsová (1799-1871) byla anglická botanička a fotografka považovaná za první osobu, která vydala knihu ilustrovanou fotografickými obrázky.[1][2][3] Některé zdroje ji označují za první ženu, která zhotovila fotografii.[2][3][4][5] Sir John Herschel, přítel Atkinse a Childrena, vynalezl fotografický proces kyanotypie v roce 1842.[6] Během jednoho roku Atkinsová tento proces aplikovala na řasy (konkrétně mořské řasy) a zhotovovala kyanotypické fotogramy kontaktních kopií "umísťováním sušených řas přímo na kyanotypický papír"[4][6].

Atkinsová vydala ve vlastním nákladu své fotogramy v prvním díle Photographs of British Algae: Cyanotype Impressions v říjnu 1843.[1] Jednalo se o soukromé vydání v omezeném počtu kusů s ručně psaným textem Photographs of British Algae: Cyanotype Impressions a jedná se o první knihu ilustrovanou fotografiemi.[1][2][3][7] Teprve o osm měsíců později, v červnu 1844, vyšla knížka Williama Henryho Foxe Talbota The Pencil of Nature; tato kniha byla "první kniha ilustrovaná fotografiemi ke komerčnímu vydání"[8] nebo "první komerčně publikovaná kniha ilustrovaná fotografiemi"[9].

Tužka přírody (anglicky The Pencil of Nature) bylo fotografické dílo Williama Foxe Talbota zveřejněné v šesti (nebo v sedmi) vydáních v letech 18441846. Byla to vůbec "první fotograficky ilustrovaná kniha, která byla komerčně publikována"[10] někdy je také označována jako "první komerčně publikovaná kniha ilustrovaná fotografiemi"[11]. Je považována za důležitou a vlivnou práci v dějinách fotografie. Knihu vydala společnost Longman & Co|Longman, Brown, Green & Longmans v Londýně, obsahuje popis procesu kalotypie včetně 24 ručně zhotovených kalotypických tisků na slaném papíru. Každý z nich je podlepen silnějším kartonem a slouží k ilustraci některé z možných aplikací nové technologie. Talbot ve své dílně vyrobil celkem 2500 kopií této knihy.

Fotografické knihy 20. století[editovat | editovat zdroj]

Zmíněný anglický článek také uvádí, že po roce 1920 už byly vydávány levné fotografické knihy v Japonsku. Rovněž v Evropě v té době byla technika tisku fotografií již zvládnutá, fotografie se objevovaly v časopisech a tiskly se fotografické kalendáře. Kdy přesně byla v tehdejším Československu vydána první fotografická kniha, a která to byla, však není snadné zjistit. Například z bibliografie Josefa Sudka je vidět, že jeho hlubotiskový kalendář vyšel v roce 1932, ale jeho první fotografickou knihou nejspíš byly až Pražské zahrady z roku 1943. První velmi výpravná fotografická kniha jiného, jen o dva roky staršího významného českého fotografa Karla Plicky, hlubotiskem tištěná velkoformátová (25,5 x 34 cm) PRAHA ve fotografii Karla Plicky, byla vydána péčí České grafické Unie v roce 1940. Vázaná kniha se prodávala za 200, brožovaná za 165 korun, počet vydaných výtisků není v knize uveden. Je ovšem dobře možné, že existují ještě starší české fotografické knihy.

Po roce 1950 byly fotografické knihy již dosti běžné, velkou popularitu v tehdejším Československu například získala známá Afrika snů a skutečností (1952) Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Pořád šlo o černobílé obrázky. Ačkoli barevná fotografie už existovala docela dlouho předtím, k jejímu skutečnému rozmachu došlo až někdy kolem roku 1970.

Fotografické knihy v současnosti[editovat | editovat zdroj]

V současnosti jsou samozřejmě výpravné fotografické knihy tištěné klasickými technikami stále vydávány a bývají dokonce cenově srovnatelné s ostatní knižní produkcí. Jsou to jak publikace obsahující fotografie jako samostatná výtvarná díla, tak knihy zaměřené do jiných oblastí, u nichž čtenáři bohatý fotografický doprovod ocení, například cestopisy, kuchařky, knihy o přírodě, pohledy do minulosti, atp.

Individuální fotoknihy[editovat | editovat zdroj]

Individuální fotokniha

S masivním rozvojem digitální fotografie po roce 2000 se objevila a rychle rozšířila ještě další varianta fotografických knih, jejichž obsah si snadno mohou připravit jednotlivci na svých počítačích. Existují firmy, které komukoliv takovou individuálně vytvořenou fotoknihu na objednávku vytisknou na barevné digitální tiskárně[12] a svážou ji do podoby profesionálně vypadající knihy. Tyto firmy nabízejí autorům nástroje ke snadnému vytvoření fotoknihy s profesionálním rozvržením, ale podle individuálních potřeb.

Připravenou knihu v digitální podobě je potřeba jim doručit (zpravidla přes Internet) a ony ji pak na zakázku vytisknou, svážou a odešlou zpět. Protože takových zakázek mají hodně, vyplatí se jim automatické výrobní linky, umožňující velmi efektivní snižování nákladů. Výsledná individuální fotokniha bývá sice dražší než kdyby byla vydána v nákladu 5000 kusů, ale ne zásadně. Cena za jeden výtisk se odvíjí od provedení, které si autor může poručit: větší rozměry knihy, větší počet stránek, kvalitnější (tužší) papír, tvrdé desky, papírový přebal, luxusnější vazba, apod. cenu zvyšují. Vyšší počet výtisků ji obvykle snižuje. Vzhledem k silné konkurenci se velmi často nabízejí i různé časově omezené slevy, na které se někdy s hotovou knihou vyplatí počkat.

Lidé většinou považují vlastní, na zakázku vyrobenou fotoknihu za alternativu klasického fotoalba, proti němuž má řadu předností. Lépe vypadá, obrázky se dají snadněji opatřit textovými popisky, pohodlně se vejde do knihovny, fotky se z ní nedají vyjímat, takže se neztratí, a v případě potřeby je snadné objednat víc výtisků pro příbuzné. Cena nebývá přehnaná a navíc tradiční album s fotkami většího formátu vyjde skoro nastejno.

Ukázka z fotoknihy typu memoárů s možností knihu si prolistovat

Rozsah možností individuálních fotoknih je ale podstatně větší. Fotokniha vůbec nemusí být pouhým souborem stránek s rodinnými fotografiemi. Je potřeba ji chápat jako fotografickou knihu současnosti, se vším, co k tomu patří a je popsáno výše. Kdokoliv se může rozhodnout, že napíše a vydá svou vlastní kuchařku. V podobě knihy lze vydat reprodukce svých kreseb, olejomaleb či snímků rodného města, své životní paměti se zachovanými fotografiemi, atd. Mladý autor může vydat i svou první sbírku básní, detektivku, nebo knížku pohádek pro děti. Fotografií klidně může být míň než textu nebo dokonce může jít o čistý text bez ilustrací (pak už je ovšem označení fotokniha zavádějící). Autor nemusí s rukopisem obcházet nakladatelství a žadonit o vydání své knihy, postačí mu rozhodnout se, a týden nato, co knihu dokončí, může mít její výtisk na stole.

Kniha s fotografiemi bez textu
rovněž s možností si ji prolistovat

A současní autoři to skutečně dělají. Mladí fotografové, grafici, výtvarníci i obyčejní lidé to berou jako příležitost, kterou žádná generace před nimi neměla. Vytvářejí fotoknihy pro sebe, pro své přátele, příbuzné, i pro budoucnost, pro svoje děti. A mohou to zkusit i pro peníze. Například jedna z nejznámějších a nejrozšířenějších služeb tohoto druhu na světě, americký Blurb, dovoluje každému označit jeho individuální fotoknihu jako veřejnou, a takovou pak nabízí na svém webu všem návštěvníkům k prolistování a k prodeji. Minimální prodejní cena se rovná ceně, kterou inkasuje Blurb, ale autor si může stanovit libovolnou přirážku, a tu mu pak Blurb za každý prodaný výtisk celou převede. Každý si tak může levně vyzkoušet, jaký by o jeho dílo byl zájem.

Naprostá většina ve světě vytvářených fotoknih samozřejmě pochází od amatérů, a jejich úroveň je nevalná. Mezi autory jsou však i profesionálové, kteří se chtějí fotoknihou prezentovat, byť tuší, že v nakladatelství by jim ji asi nevydali, a ovšem také zjevné talenty, možná budoucí profesionálové, třeba dnešní studenti. Jejich knihy jsou krásné a mohou zaujmout každého. Webové knihkupectví Blurb má také oddělení s tituly, které se líbí jejich zaměstnancům, a oddělení bestsellerů, a ta obě jsou toho důkazem.

Tvorba individuálních fotoknih[editovat | editovat zdroj]

Autor vytváří fotoknihu na počítači z digitálních obrázků, zpravidla fotografií, a z textů. Kniha, která nakonec vznikne, musí vypadat přesně tak, jak ji vidí autor při její přípravě. Pro firmy, které výrobu fotoknih nabízejí, je to dost přísný požadavek. Aby mu vyhověly, vždy požadují vstupní soubory (tj. soubory s fotoknihami) ve svých vlastních speciálních formátech. Autor se proto musí na hned začátku rozhodnout, u které firmy si nechá danou knihu vytisknout, neboť pouze její software dokáže vygenerovat výsledný soubor v požadovaném speciálním formátu.

Každý takový software se snaží být autorovi co nejvíce nápomocný. Grafický design knihy (rozvržení obrázků a textů) totiž má splňovat jistá estetická pravidla, která autor bez grafického nadání nebo vzdělání nezná, takže takovou pomoc potřebuje. Proto mu software nabízí různé šablony vzhledu stránek, z nichž si autor vybírá, a jež může v určitých mezích i modifikovat. Šablony jsou přizpůsobené konkrétním rozměrům knih, které daná firma vyrábí, takže rozměr knihy je nutné vybrat hned na začátku, v průběhu práce už ho nelze změnit.

Pochopitelně, že po každé, když se autor rozhodne zkusit jinou firmu, musí se naučit pracovat s novým softwarem. A je s tím spojena i další nepříjemnost: různý software neznamená jen různé ovládání, ale také různé možnosti, které není tak snadné předem rozpoznat. Detaily zde nemá cenu rozebírat, v zásadě platí, že menší firmy nabízejí jednodušší služby, mnohdy jen fotoknihy vypadající jako fotoalbum, a u těch větších a známějších je nabídka bohatší. Začátečníkovi jednoduchá fotokniha vyhoví, dokonce může být pro něj výhodnější. Kdo má vyšší nároky na grafické uspořádání, musí nakupovat jinde. Například program CEWE fotosvět profi nebo služba Blurb autorovi umožní vyrobit si vlastní šablony v aplikaci Adobe InDesign nebo dokonce použít jako vstup soubor ve formátu PDF, což dává zkušenému grafikovi při návrhu zcela volnou ruku.

Software pro přípravu fotoknihy se obvykle stáhne ze serveru dané firmy na vlastní počítač autora a celá jeho práce na knize pak probíhá offline. Po chvilkách ve volném čase to u rozsáhlejší fotoknihy může trvat dost dlouho. Jednodušší software někdy bývá uložen na serveru firmy, kam autor musí nahrát i všechny své fotografie, a knihu pak připravuje ve webovém prohlížeči, tedy online.

Když je autor s fotoknihou hotov, software ji obvykle sám nahraje na server dané firmy. Bývá možné ji na Internetu hned zaplatit, české firmy umožňují i platby na dobírku. Na doručení fotoknihy (i ze zahraničí) se čeká jeden až dva týdny. Od chvíle, kdy autor soubor s knihou předá a zaplatí nebo objedná její výrobu, probíhá už celý další proces zcela automaticky a plnou zodpovědnost za konečný výsledek nese jen autor sám.

V Česku je tento byznys hodně rozvinutý a heslo "fotoknihy" zadané do webového vyhledávače vrátí hned na prvních stránkách desítky nabídek českých firem a českých poboček firem zahraničních. Nabídky vůbec nejsou rovnocenné, parametry knih i ceny se hodně liší a orientace je obtížná. Mimoto lze na cizojazyčných webech využít i zahraniční, celosvětové nabízené služby, dokonce za podobné ceny. Pro zájemce je asi nejlepší dát na něčí doporučení nebo na testy[13][14][15][16] či recenze, které se občas na různých místech objevují.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Parr, Martin; Gerry Badger(2004). The photobook, a history, Volume I. London: Phaidon. ISBN 0714842850. 
 2. a b c James, Christopher(2009). The book of alternative photographic processes, 2nd edition. Clifton Park, NY: Delmar Cengage Learning. ISBN 9781418073725. Ověřeno k 11 August 2009. 
 3. a b c New York Public Library."Seeing is believing. 700 years of scientific and medical illustration. Photography. Cyanotype photograph. Anna Atkins (1799-1871).", 23 October 1999 - 19 February 2000. Ověřeno k 11 August 2009. 
 4. a b Atkins, Anna; Larry J. Schaaf; Hans P. Kraus Jr.(1985). Sun gardens: Victorian photograms. New York: Aperture. ISBN 089381203X. 
 5. Clarke, Graham(1997). The photograph. Oxford; New York: Oxford University Press. ISBN 019284248X. 
 6. a b Art encyclopedia. The concise Grove dictionary of art. Anna Atkins. [online]. Oxford University Press, 2002, [cit. 2009-08-11]. [1]. (anglicky) 
 7. Peres, Michael R(2007). The Focal Encyclopedia of Photography: Digital Imaging, Theory and Applications, History, and Science, 4th edition. Amsterdam and Boston: Elsevier/Focal Press. ISBN 9780240807409. 
 8. Anglicky: "first photographically illustrated book to be commercially published" GLASGOW UNIVERSITY LIBRARY, Special Collections Department. Book of the month. William Henry Fox Talbot. The Pencil of Nature [online]. February 2007, [cit. 2009-08-11]. [2]. (anglicky) 
 9. Anglicky: "the first commercially published book illustrated with photographs" William Henry Fox Talbot: The Pencil of Nature (1994.197) [online]. New York: Metropolitan Museum of Art, October 2006, [cit. 2009-08-11]. [3]. (anglicky) 
 10. Glasgow University Library, Special Collections Department. Book of the month. February 2007. William Henry Fox Talbot. The Pencil of Nature. Retrieved 6 October 2008.
 11. William Henry Fox Talbot: The Pencil of Nature (1994.197). In Timeline of Art History. New York: The Metropolitan Museum of Art, October 2006. Retrieved 6 October 2008.
 12. HP Indigo digital commercial presses [online]. hp. [4]. (anglicky) 
 13. Velký test fotoknih [online]. Paladix, 2010. Dostupné online.  
 14. Velký test fotoknih [online]. Technet iDnes, 2013. Dostupné online.  
 15. The Great Photo Book Round-Up Review: Who Makes The Best Photo Books? [online]. 2010, [cit. 2016-07-15]. [5]. (anglicky) 
 16. The Best Photo Book of 2016: Top Ten Reviews [online]. 2016, [cit. 2016-07-15]. [6]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]