Fontána (Duchamp)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fontána
Duchamp Fountaine.jpg
Základní informace
Autor Marcel Duchamp
Elsa von Freytag-Loringhoven
Vznik 1917
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fontána (anglicky Fountain) je socha ve stylu readymade, kterou roku 1917 vytvořil Marcel Duchamp: šlo o porcelánový pisoár obrácený do pozice zadní stranou dolů a podepsaný R.Mutt. Duchamp tento sériový výrobek zaslal v dubnu 1917 na první výstavu Společnosti nezávislých umělců (Society of Independent Artists), která se měla konat budově The Grand Central Palace v New Yorku. Výbor výstavy Fontánu neodmítl, protože pravidla společnosti zakazovala odmítnout dílo umělce, který zaplatil členský poplatek, ale dílo stejně nebylo vystaveno. Později bylo vyfotografováno ve studiu Alfreda Stieglitze a fotografie uveřejněna v uměleckém časopise The Blind Man. Originál Fontány byl ztracen, ale v 50. a 60. letech 20. století nechal Duchamp vyrobit šestnáct replik.

Historikové a teoretici umění považují Fontánu za přelomové dílo umění 20. století. Roku 2004 je 500 vybraných britských profesionálů v oblasti umění odhlasovalo jako nejvlivnější umělecké dílo 20. století. Druhé místo získaly Picassovy Avignonské slečny (1907) a třetí Warholův Marilyn Diptych (1962).[1] Noviny The Independent v únoru 2008 napsaly, že tímto jediným dílem Duchamp vynalezl konceptuální umění a „navždy uvolnil tradiční spojení mezi umělcovou prací a hodnotou jeho díla“.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Duchamp's urinal tops art survey. news.bbc.co.uk. BBC News, 1 December 2004. Dostupné online [cit. 5 October 2018]. (anglicky) 
  2. HENSHER, Philip. The loo that shook the world: Duchamp, Man Ray, Picabia. The Independent. London: 20 February 2008, s. 2–5. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]