Flobertka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Flobert revolver, Alfa Proj 661, ráže 6mm
Flobert revolver, Alfa Proj 661, ráže 6 mm

Flobertka je palná zbraň, která ke střelbě využívá náboje s okrajovým zápalem typu Flobert. Ty mají zápalnou slož v dutém okraji na dně nábojnice. Z toho vyplývá, že zbraň musí mít zápalník mimo osu. Flobertka se nejčastěji vyrábí jako revolver či puška, lze se setkat i s flobertovou pistolí. Ráže tohoto typu zbraně činí 4 mm, 6 mm či 9 mm. Výroba a zpracování je stejně kvalitní jako u ostrých zbraní. Zbraň je pojmenována po francouzském puškaři Louisi Flobertovi.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Flobertky se často používají k nácviku střelby, pro sportovní či zábavnou střelbu na menší vzdálenosti nebo jako zbraně na drobné hlodavce.

Legislativní úprava[editovat | editovat zdroj]

Dle zákona o střelných zbraních a střelivu (zejména par. 6a) jde o zbraně kategorie C1. Ty lze volně prodávat osobám starším 18 let aniž musí být držiteli zbrojního průkazu. Nabytí zbraně musí vlastník do 10 dnů oznámit na PČR.

Výrobci[editovat | editovat zdroj]

  • ALFA - PROJ – český výrobce, prodejce a exportér ostrých zbraní a flobertek, firma byla založena roku 1993
  • Mayzus – český producent sportovních, loveckých a flobertkových zbraní, na trhu působí od roku 2015  
  • Spielberg Brno – český výrobce krátkých i dlouhých flobertových zbraní, produkcí flobertek se zabývá od roku 2002  
  • Atak Arms – tradiční turecký producent se specializuje na vzduchové i plynové pistole, plynové revolvery i flobertové pistole a revolvery

Druhy flobertek[editovat | editovat zdroj]

Flobert puška Spielberg Brno, 200F, ráže 6mm, buková rytina
Flobert puška Spielberg Brno, 200F, ráže 6 mm, buková rytina
  • Flobertová puška – Dlouhá flobertová puška je charakteristická vysokou přesností, lze s ní střílet i na větší vzdálenosti (20 – 25 metrů). Čím má flobertová puška delší hlaveň, tím je zbraň přesnější. Vyrábí se typicky v ráži 6 mm. Ráže 9 mm se dříve používala k loveckým účelům, často jako kombinovaná zbraň, kde druhou hlavní v hlavňovém svazku byla kulová hlaveň malé ráže. Jsou typicky jednoranové či dvouranové.
  • Flobertový revolver – Revolver je menší než puška, tudíž se s ním snadněji zachází. Oproti flobertové pušce také nabízí možnost vystřílet více nábojů bez přebíjení. Vyrábí se typicky v ráži 4 mm nebo 6 mm. Flobertkový revolver ráže 6 mm má drážkovanou hlaveň, je tedy o dost přesnější než kalibr 4 mm, který se vyrábí bez drážkované hlavně. Mezi flobertkami je nejprodávanější.
  • Flobertové pistole – Je nejméně prodávaným sortimentem z flobertek, flobertová pistole mívá klasický zásobník na náboje.

Flobertové střelivo[editovat | editovat zdroj]

Náboje typu flobert se skládají z projektilu a nábojnice, ve které se nachází výmetná náplň a zápalná složka. Náboje flobert fungují na principu okrajového zapalování. Zpravidla se jedná o náboje s kulovou střelou, v případě ráže 9 mm pak i střelou hromadnou. Flobertové střelivo se vyrábí nejčastěji v rážích 4 mm a 6 mm, lze se setkat i s ráží 9 mm. Energie střely je nižší, než u malorážkového střeliva. Dosáhne cca 40J. Před rokem 2021 byly zbraně upravovány tak, aby vyhověly legislativní úpravě a úsťová energie těchto zbraní nesměla přesáhnout 7,5J. Vzdálenost střelby činí maximálně 20 – 25 metrů. Mezi tradiční výrobce flobertových nábojů patří česká firma Sellier & Bellot. Známé jsou rovněž náboje německé značky RWS.

Dostupné střelivo:

V ráži 4 mm si můžeme zvolit mezi kratším a delším nábojem, kratší dosahuje energie okolo 30J, dlouhý pak kolem 40J. V ráži 6 mm si můžeme zvolit mezi kulatým a špičatým projektilem. Kulatý se používá na terčovou střelbu, špičatý pak na destrukční a zábavnou střelbu. 6 mm náboj dosahuje hypotetické energie až 80J. Největší možnost volby máme u ráže 9 mm, tak kromě kulatého a špičatého náboje můžeme použít i brokový, ten se hodí na lov drobných škůdců či na zábavnou střelbu. 9 mm střelivo se ale příliš nepoužívá, flobertek v této ráži je málo, a náboje jsou často nedostupné a drahé. Energie je kvůli větší váze projektilu menší (cca 40J)

Historie[editovat | editovat zdroj]

Louis Nicolas Auguste Flobert v roce 1849 přišel na to, jak použít náboj s okrajovým zápalem. To dalo vzniknout flobertce. Tento typ zbraně má odlišnou historii v Evropě a ve Spojených státech amerických. Pro Američany byla flobertka příliš slabá a velmi se zde nerozšířila. V Evropě byla situace odlišná. Flobertka umožnila masovou výrobu levných i drahých zbraní, které lze využít v omezených prostorách veřejných střelnic a které lze rovněž použít pro salonní střelbu v měšťanských a šlechtických domech. Flobertka se začala využívat i na lov nejdrobnější zvěře.

 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]