Fjodar Klimčuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fjodar Klimčuk
Narození 27. února 1935
Simanavičy, Drahyčinský povět, Poleské vojvodství, Druhá Polská republika
Úmrtí 22. října 2018 (ve věku 83 let)
Minsk
Státní příslušnost SSSR, Bělorusko
Alma mater Pinský státní učitelský institut (do 1954)
Běloruská státní pedagogická univerzita (do 1967)
Pracoviště Ústavu jazykovědy Jakuba Kolase
Obory dialektologie a dějiny
Známý díky největší specialista v historii a dialektologii Polesí
Ocenění Státní cena Běloruské republiky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fjodar Danilavič Klimčuk (bělorusky Фёдар Данілавіч Клімчук, rusky Фёдор Данилович Климчук; 27. únor 1935 Simanavičy, Drahyčinský povět, Poleské vojvodství, Druhá Polská republika22. října 2018, Minsk) byl běloruský lingvista-dialektolog a historik. Je kandidát filologie, vedoucí výzkumný pracovník Institutu lingvistiky Jakuba Kolase, Národní akademie věd Bieloruska. Specialista v historii a dialektologii Polesí. Je autorem více než 200 prací v oblasti dialektologie, lingvistiky, lexikografie, slovanských studií, folklóru, etnogeneze, glotogeneze, sociolingvistiky a toponymie. V roce 2001 získal státní cenu Běloruské republiky v oblasti humanitních a společenských věd.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 27. února 1935 v obci Simanavičy (polesky Сымоновычы) v Drahyčinském povětu v Poleském vojvodství na území Druhé Polské republiky (dnes Drahyčinský rajón, Brestská oblast, Bělorusko) do rolnické rodiny. Od prvního do třetího ročníku studoval na Simanavičské škole, čtvrtý ročník absolvoval v obci Vulka Simanavickaja, pátý až desátý ročník navštěvoval školy v Drahyčině. Školu dokončil v roce 1952.

Ve stejném roce nastoupil na Fakultu historie Pinského státního učitelského institutu. Po promoci v roce 1954 pracoval jako učitel v obci Vydybor (polesky Выдыбор) v Stolinském rajónu v Brestské oblasti. Od roku 1955 vyučoval ve školách v Dryhčinském rajónu.

V letech 1964 až 1967 dálkově studoval na Fakultě historie Pedagogického institutu M. Gorkého v Minsku. V roce 1957 začal pracovat na vědecké práci: shromažďoval dialektální, folklórní a etnografický materiál. V roce 1962 se setkal a začal spolupracovat s lingvistou Nikitou Iljičem Tolstým (pravnuk L. N. Tolstého).

V roce 1968 pokračoval v postgraduálním studiu v Ústavu jazykovědy Jakuba Kolase běloruské Akademie věd, které dokončil v roce 1971 a začal pracovat v odvětví dialektů na stejném institutu. Od roku 1981 byl vedoucím výzkumným pracovníkem. V roce 1973 obhájil disertační práci na téma „Да лінгвагеаграфіі Заходняга Палесся“ (K lingvistické geografii Západního Polesí).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Климчук, Фёдор Данилович na ruské Wikipedii.