Fjalla-Eyvindur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fjalla-Eyvindur
Narození1714
Hrunamannahreppur
Úmrtí1783 (ve věku 68–69 let)
ChoťHalla Jónsdóttir
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Fjalla-Eyvindur je jedním z nejznámějších islandských banditů a navíc národní hrdina[1]. Žil v 18. století, kdy na Islandu platilo, že kdo byl odsouzen za něco protizákonného, přestal být společností chráněn a poškození ho mohli dle libosti i zabít.

Fjalla-Eyvindur byl nenapravitelný zloděj,[1] proto se odhodlal k útěku do islandského vnitrozemí i s celou svou rodinou. Navzdory tomu, že nikdo nevěřil,[1] že se dá ve vnitrozemí přežít, on zde žil 20 let.[1] Živil se kořínky, syrovým koňským masem a stavěl si provizorní přístřešky.

Fjalla-Eyvindur přečkal v Herðubreiðarlindir zimu 1774–1775. Tvrdil, že to byla nejhorší zima za dobu, co žil jako psanec. Neměl oheň a přežíval pojídáním syrového koňského masa a kořenů angeliky. Přístřešek byl opraven roku 1922.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Roku 1911 se jeho příběhem nechal inspirovat islandský dramatik Johann Sigurjónsson a napsal hru, která nesla Eyvindovo jméno. V roce 1918 vyšel švédský film Psanec režiséra Victora Sjöströma, inspirován opět Eyvindem a jeho manželkou Hallou. Také je podle něj pojmenován termální pramen Eyvindarhver.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fjalla-Eyvindur na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Parnell, O'Carroll: Island, s. 315.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

PARNELL, Fran; O'CARROLL, Etain. Island. Překlad Milica Kolářová. Praha: Svojtka, 2008. 364 s. (Lonely Planet). ISBN 978-80-7352-794-5.