Fiskars

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fiskars
Logo
Skalm 2.JPG
Právní forma Soukromá společnost s
účastí na burze
Založeno 1649
Zakladatel Peter Thorwöste
Sídlo Pohja, Finsko
Počet poboček Pohja
Oblast činnosti Průmysl kovů
Produkty Kovové zboží
Obrat 1150 mil. € (2015)
Zaměstnanci 9003 (2015)
Oficiální web www.fiskars.fi
ISIN FI0009000400
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fiskars Oyj Abp je finská společnost založená roku 1649 ve vesnici Fiskars (dnes součást města Raseborg) v jižním Finsku, cca 100 km od hlavního města Helsinky. Nejznámějšími výrobky firmy jsou nůžky a sekery. Je to nejstarší nadále fungující firma ve Finsku.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Fiskars byla založena roku 1649 nizozemským obchodníkem Peterem Thorwöstem. Tento obchodník do Finska přinesl technologie zpracování oceli, které bylo ve Finsku dále rozvíjeno. Průmyslový rozvoj Evropy rozběhl vývoj poměrně malé manufaktury Fiskars ve velký průmyslový závod, který se proslavil svými ocelářskými výrobky po celé Evropě. Továrna Fiskars měla první vysokou pec ve Finsku. S rozvojem firmy souvisí i rozvoj palety výrobků (různé parní stroje, lokomotivy, motory, svícny a také nůžky se známým oranžovým vzorem firmy). Fiskars byl též první výrobce mikrovlnných trub v Evropě. Fiskars je zaregistrován a obchodován na Helsinki Stock Exchange od roku 1915.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

Univerzální ergonomické nůžky Fiskars, vyráběné od roku 1967

V současné době vyrábí společnost Fiskars výrobky pro zahradní práce (pilky, sekery, motyky, brousky a podobně), nůžky a další kovové kancelářské a domácí nářadí a také výrobky pro armádu (polní lopatky, nože). Na všechny výrobky je v souvislosti s firemní strategií Fiskarsu poskytována doživotní záruka[zdroj?].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/10/27419

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]