Fiskars

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fiskars
Logo
Právní forma Soukromá společnost s účastí na burze
Založeno 1649
Zakladatel Peter Thorwöste
Sídlo Pohja, Finsko
Počet poboček Pohja
Oblast výroby Průmysl kovů
Produkty Kovové zboží
Obrat 535 000 000 € (2006)
Zaměstnanci 4 515 (2007)
Oficiální web www.fiskars.fi

Fiskars Oyj Abp je finská společnost založená roku 1649 ve vesnici Fiskars (dnes součást města Raseborg) v jižním Finsku, cca 100 km od hlavního města Helsinky. Nejznámějšími výrobky firmy jsou nůžky a sekery. Je to nejstarší nadále fungující firma ve Finsku.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost Fiskars byla založena roku 1649 nizozemským obchodníkem Peterem Thorwöstem. Tento obchodník do Finska přinesl technologie zpracování oceli, které bylo ve Finsku dále rozvíjeno. Průmyslový rozvoj Evropy rozběhl vývoj poměrně malé manufaktury Fiskars ve velký průmyslový závod, který se proslavil svými ocelářskými výrobky po celé Evropě. Továrna Fiskars měla první vysokou pec ve Finsku. S rozvojem firmy souvisí i rozvoj palety výrobků (různé parní stroje, lokomotivy, motory, svícny a také nůžky se známým oranžovým vzorem firmy). Fiskars byl též první výrobce mikrovlnných trub v Evropě. Fiskars je zaregistrován a obchodován na Helsinki Stock Exchange od roku 1915.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

V současné době vyrábí společnost Fiskars výrobky pro zahradní práce (pilky, sekery, motyky, brousky a podobně), nůžky a další kovové kancelářské a domácí nářadí a také výrobky pro armádu (polní lopatky, nože). Na všechny výrobky je v souvislosti s firemní strategií Fiskarsu poskytována doživotní záruka[zdroj?].

Materiál (FiberComp)[editovat | editovat zdroj]

Sekerka se výrazně méně tupí. Je potažena teflonem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/10/27419