First International Bank of Israel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
First International Bank of Israel
31.03.09 Tel Aviv 066 Beinleumi Tower 2.JPG
Základní údaje
Datum založení 1972
Zakladatel izraelský stát
Sídlo Tel Aviv, Izrael
Adresa sídla Tel Aviv, Izrael
Klíčoví lidé Jack Ela'ad, Smadar Barber-Cadik
Charakteristika firmy
Rozsah působení bankovnictví, finanční služby
Identifikátory
Oficiální web www.fibi.co.il
Některá data mohou pocházet z datové položky.

First International Bank of Israel (hebrejsky: הבנק הבינלאומי הראשון לישראל , ha-Bank ha-bejnle'umi ha-rišon le-Jisra'el, doslova První mezinárodní izraelská banka, zkratka FIBI) je izraelská banka.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Byla založena roku 1972. Její vznik inicioval tehdejší ministr financí Izraele Pinchas Sapir. Mělo tak dojít ke sloučení několika menších finančních ústavů a vytvoření silné bankovní skupiny s mezinárodním potenciálem. Do nové banky se sloučily stávající The Foreign Trade Bank, The Export Bank, The Israeli Industrial Bank, Atzmaut Mortgage, Development Bank a několik dalších finančních ústavů. Prvním investorem byl izraelský stát a American First Pennsylvania Bank z USA, která ovšem svůj podíl v roce 1978 prodala skupině Eisenberg Group, od které přešel později na skupinu Danot Group. V roce 1977 ovládla i Banku PAGI napojenou na náboženské hnutí Po'alej Agudat Jisra'el. Od roku 2003 banku kontroluje Cadik Bino.[1] Od roku 2006 jí patří Banka Ocar ha-chajal, původně zaměřená na finanční služby pro vojáky a zaměstnance armády. Ovládá rovněž banku U-Bank a Banku Masad.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Předsedou správní rady je Jack Ela'ad, ředitelem Smadar Barber-Cadik.[1] Banka je obchodována na Telavivské burze cenných papírů. Podle dat z roku 2010 byla First International Bank of Israel pátým největším bankovním ústavem v Izraeli podle výše celkových aktiv.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b fibi.co.il [online]. fibi.co.il [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Dun's 100 Israel's Largest Enterprises [online]. duns100.dundb.co.il [cit. 2011-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-03. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]