First International Bank of Israel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
First International Bank of Israel
Logo
Logo
31.03.09 Tel Aviv 066 Beinleumi Tower 2.JPG
Založeno 1972
Zakladatel izraelský stát
Sídlo Tel Aviv, Izrael
Klíčoví lidé Jack Ela'ad, Smadar Barber-Cadik
Rozsah působení bankovnictví, finanční služby
Oficiální web www.fibi.co.il
Některá data mohou pocházet z datové položky.

First International Bank of Israel (hebrejsky: הבנק הבינלאומי הראשון לישראל , ha-Bank ha-bejnle'umi ha-rišon le-Jisra'el, doslova První mezinárodní izraelská banka, zkratka FIBI) je izraelská banka.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Byla založena roku 1972. Její vznik inicioval tehdejší ministr financí Izraele Pinchas Sapir. Mělo tak dojít ke sloučení několika menších finančních ústavů a vytvoření silné bankovní skupiny s mezinárodním potenciálem. Do nové banky se sloučily stávající The Foreign Trade Bank, The Export Bank, The Israeli Industrial Bank, Atzmaut Mortgage, Development Bank a několik dalších finančních ústavů. Prvním investorem byl izraelský stát a American First Pennsylvania Bank z USA, která ovšem svůj podíl v roce 1978 prodala skupině Eisenberg Group, od které přešel později na skupinu Danot Group. V roce 1977 ovládla i Banku PAGI napojenou na náboženské hnutí Po'alej Agudat Jisra'el. Od roku 2003 banku kontroluje Cadik Bino.[1] Od roku 2006 jí patří Banka Ocar ha-chajal, původně zaměřená na finanční služby pro vojáky a zaměstnance armády. Ovládá rovněž banku U-Bank a Banku Masad.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Předsedou správní rady je Jack Ela'ad, ředitelem Smadar Barber-Cadik.[1] Banka je obchodována na Telavivské burze cenných papírů. Podle dat z roku 2010 byla First International Bank of Israel pátým největším bankovním ústavem v Izraeli podle výše celkových aktiv.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b fibi.co.il [online]. fibi.co.il [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Dun's 100 Israel's Largest Enterprises [online]. duns100.dundb.co.il [cit. 2011-08-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]