Firemní tisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento článek popisuje Firemní tisk jako jednu z mnoha vhodných činností, jež lze outsourcovat.

Základní charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jak vyplývá z definice outsourcingu, jeho cílem je snaha zefektivnit fungování firmy obecně tím, že získáte větší prostor na hlavní činnosti firmy odbouráním některých neefektivně prováděných činností. Vše v zájmu zvýšení její konkurenceschopnosti. V případě firemního tisku se jedná o samostatnou problematiku outsourcingu.

Z ekonomického hlediska se u outsourcingu jedná o rozhodnutí - transformaci celkových nákladů na vlastnictví (tzv. TCO = Total Cost of Ownership) na variabilní náklady odpovídající skutečně protisknutému množství. Veškeré fixní náklady odpadají.

Důvody k využití outsourcingu firemního tisku[editovat | editovat zdroj]

Firmy, specializující se outsourcing firemního tisku, mají zpravidla proškolené a v dané problematice zkušené pracovníky. Odpovědnost za firemní tisk nese jiný subjekt a zadavatel se může plně věnovat svému oboru. Náklady související se zajištěním tiskových požadavků firmy jsou při využití outsourcingu zpravidla nižší. Zajišťování služeb pomocí outsourcingu je celosvětově zvyšujícím se trendem.

Výhody outsourcingu firemního tisku[editovat | editovat zdroj]

  • Optimalizace

Veškerá tisková zařízení jsou ve vlastnictví externího dodavatele tiskových služeb, který garantuje jejich optimalizované nasazení. Z pohledu výchozí firmy jsou eliminována špatná rozhodnutí jakým může být nákup zbytečně drahého, kapacitně naddimenzovaného tiskového zařízení s nevýhodnými servisními smlouvami.

  • Servis

Péče o tisková zařízení je nesmírně důležitá pro jejich celkovou kondici a životnost, jež má zaručit kvalitní tisky po celou dobu provozování těchto tiskových zařízení.

  • Lidské zdroje

Personální zajištění obsluhy a provozu tiskových zařízení je výrazným nákladem při provozování interních tiskových center větších firem. [zdroj?] Fixní náklady na plat obsluhy v interním tiskovém centru je výraznou zátěží.

  • Tiskové špičky

V případě zvýšené potřeby tisků, které kapacitně není schopno zajistit interní tiskové centrum firmy, může externí dodavatel tiskových služeb díky svým "záložním zdrojům" zajistit zpracování nárazově větších objemů.

  • Tisková záloha

Firmy, specializující se outsourcing firemního tisku, dokáží většinou disponovat provozní zálohou s dostatečnou provozní kapacitou, která dává výchozím firmám 100% jistotu zajištění požadovaných tiskovách potřeb v požadované kvalitě a termínech, i v případě poruchy interního tiskového zařízení.

  • Doručení tiskové úlohy

V případě potřeby výchozí firmy dnes specializované firmy na firemní tisk nabízejí v rámci svých služeb také zajištění kurýrní služby pro distribuci zpracovaných tiskových úloh.

  • Variabilita nákladů

Náklady za firemní tisk jsou nastaveny jako variabilní. [zdroj?] Výchozí firmy platí za skutečně vytisknuté dokumenty. Variabilní cena za konkrétní tiskový formát na konkrétním tiskovém zařízení a médiu je velmi často odvozena na základě skutečných objemů uskutečněných tisků za uplynulé období, například 1 rok.

  • Přehledná fakturace

Veškeré tiskové potřeby výchozí firmy jsou dodávány jedním dodavatelem. K faktuře je standardem dodat přehled jednotlivých tiskových úloh zatříděných ke konkrétním tiskovým zakázkám. Z každé měsíční faktury výchozí firma přehledně vidí, kolik aktuálně utratila za tiskové služby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]