Fiorello H. La Guardia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o americkém politikovi. O newyorském letišti pojednává článek Letiště LaGuardia.

Šablona:Infobox Politik Fiorello Henry La Guardia (narozen jako Fiorello Enrico La Guardia, 11. prosinec 1882 - 20. září 1947) byl starosta New Yorku za tři termíny v letech 1934 - 1945. Byl republikán, populární starosta a silný stoupenec New Deal. La Guardia vedl zotavení New Yorku po Velké hospodářské krizi.

Původ

La Guardia se narodil v Greenwich Village italskému katolickému otci a matce židovského původu. Jeho prostřední jméno "Enrico" bylo změněno na "Henry" (anglická forma "Enrico"), když byl dítě. Žil v Arizoně poté, co jeho otec byl propuštěn z pozice kapelníka v armádě v roce 1898.[1] La Guardia sloužil na amerických konzulátech v Budapešti, Terstu a Fiume v letech 1901 až 1906. Poté se La Guardia vrátil do USA aby dokončil svě vzdělání na New York University. Během této doby působil v Newyorské společnosti pro prevenci týrání dětí a jako tlumočník amerického úřadu pro imigraci na přistěhovalecké stanici Ellis Island (1907 - 1910).

Léta v Kongresu

V roce 1914 se stal náměstkem generálního prokurátora New Yorku. V roce 1916 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů, kde měl pověst jako ohnivý a oddaný reformátor. V kongresu pak La Guardia zastupoval italský východní Harlem téměř nepřetržitě až do roku 1933. Podle jeho životopisce, historika Howarda Zinna tam byly dvě přerušení, jedno, když sloužil v ozbrojených silách v letech 1917 - 1919 a druhé, když sloužil jako šéf městské rady v New Yorku v letech 1920 a 1921.

Mimo kancelář

La Guardia krátce sloužil v ozbrojených silách v letech 1917 - 1919 jako velitel Armádní letecké služby Spojených států. Létal s bombardérem Ca.5 na italsko-rakouské frontě během První světové války.

V roce 1921 zemřela jeho žena na tuberkulózu. La Guardia se s roustoucí depresí obrátil k alkoholu. Po roce se uzdravil a stal se abstinentem.

Starostou New Yorku

Byl italského původu a vyrůstal v době, kdy byla v New Yorku velká zločinnost. La Guardia nenáviděl ganstery, kteří přinesli škodu italské komunitě. Když byl zvolen do prvního funkčního období v roce 1933, první co udělal poté, co složil přísahu, bylo, že zvednul telefon a uložil šéfovi policie zatknout ganstera Lucky Luciana.

La Guardia byl ortodoxní republikán.

Byl to otevřený kritik Hitlera a nacistického režimu. V místním rozhlasu v roce 1934 La Guardia varoval, že "Součástí Hitlerova programu je kompletní vyhlazení Židů v Německu."

V roce 1941, ještě před začátkem účasti USA ve Druhé světové válce prezident Roosevelt jmenoval La Guardiu jako ředitele nového Úřadu pro civilní obranu. Úřad byl zodpovědný za přípravu ochrany civilního obyvatelstva v případě, že by byla Amerika napadena. Úřad byl také zodpovědný za údržbu veřejné morálky, podporu dobrovolnické služby, a koordinace s dalšími federálními orgány, aby bylo zajištěno, že slouží potřebám země ve válce. La Guardia zůstal starostou New Yorku během tohoto jmenování.

Smrt

Zemřel na rakovinu slinivky ve svém domě na 5020 Goodridge Avenue v Bronxu ve věku 64 let a je pohřben na hřbitově Woodlawn v Bronxu.[2]

Po La Gardiovi je pojmenováno Newyorské letiště LaGuardia a střední škola LaGuardia High School.

Reference