Finkbeinerové test

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Finkbeinerové test je seznam vytvořený novinářkou Christie Aschwanden, který má pomoci novinářům se vyhnout sexismu v článcích o ženách ve vědě. Aby článek testem prošel, nesmí o vědkyni zmiňovat následující informace:

  • Že je žena
  • Povolání jejího manžela
  • Její způsob organizování péče o děti
  • Jak se stará o své podřízené
  • Jak byla překvapena soutěživostí ve svém oboru
  • Že je „první ženou, která...“[1]

Aschwanden tento test představila 5. března 2013 v článku v časopise Double X Science, online časopise o vědě pro ženy.[2] Vytvořila jej v reakci na běžný způsob psaní článků o vědkyních, který „jejich pohlaví bere jako nejdůležitější detail. Ona není skvělou vědkyní, ona je ženou! A pokud je také manžekou a matkou, tyto role jsou také zdůrazněny.“

Aschwanden se s tvorbou testu inspirovala u Bechdelové testu, který se zaměřuje na sexismus ve fikci. Pojmenovala jej po novinářce Ann Finkbeiner, která napsala článek[3] do vědeckého blogu The Last Word on Nothing o svém rozhodnutí nepsat ve své posledním článku o astronomce „jako o ženě“.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Finkbeiner test na anglické Wikipedii.

  1. a b BRAINARD, Curtis. ‘The Finkbeiner Test’ Seven rules to avoid gratuitous gender profiles of female scientists. Columbia Journalism Review [online]. 2013-03-22 [cit. 2017-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ASCHWANDEN, Christie. The Finkbeiner Test. Double X Science [online]. 2013-03-05 [cit. 2017-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. FINKBEINER, Ann. What I’m not going to do. Double X Science [online]. 2013-03-01 [cit. 2017-05-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-09. (anglicky)