Filip II. Namurský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Filip II. Namurský
Narození 1195
Úmrtí 1226 (ve věku 30–31 let)
Saint-Flour
Rodiče Petr II. z Courtenay a Jolanda Flanderská
Příbuzní Matylda z Courtenay
Markéta z Courtenay
Marie z Courtenay
Alžběta z Courtenay
Jolanda z Courtenay
Balduin II. Konstantinopolský
Robert I. Konstantinopolský
Jindřich II. Namurský
Anežka z Courtenay
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obléhání Avignonu (středověká iluminace)

Filip II. Namurský nebo také Filip II. z Courtenay (francouzsky Philippe II de Courtenay, 1195 - 1226) byl namurský markrabě a účastník křížové výpravy proti katarům.

Byl nejstarším z mnoha synů Petra z Courtenay a Jolandy, dcery henegavského hraběte Balduina V. Jeho otec se roku 1216 ujal latinského císařství v Konstantinopoli a Filip jako jediný z rodiny zůstal na evropském kontinentě, kdy převzal namurské markrabství, o které bojoval s Walramem Limburským. Oba protivníci posléze roku 1223 uzavřeli smír v Dinantu.[1]

Zřejmě roku 1219 zemřel jeho otec v zajetí a Filip se z titulu nejstaršího syna vzdal nástupnictví na východě ve prospěch mladšího bratra Roberta. Roku 1226 se Filip po boku krále Ludvíka VIII. se zúčastnil křížové výpravy proti katarům a společně se svým panovníkem čtyři měsíce obléhal Avignon. Vojsko decimovala epidemie úplavice, jíž nakonec král podlehl. Sám Filip zemřel bez potomstva v Auvergne a markrabství zdědil bratr Jindřich.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOENSCH, Jörg K. Lucemburkové - Pozdně středověká dynastie celoevropského významu 1308–1437. Praha: Argo, 2003. ISBN 80-7203-518-5. S. 19.