Filip Benicius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Filip Benicius
Santa Maria dei Servi (Padua) - Altare dell'Addolorata - San Filippo Benizi.jpg
Datum narození 15. srpna 1233
Místo narození Florencie
Datum úmrtí 22. srpna 1285
Místo úmrtí Todi
Svátek 22. srpna
Blahořečen 8. října 1645 papežem Inocencem X.
Svatořečen 12. března 1671 papežem Klementem X.
Uctíván církvemi římskokatolická církev
Atributy lilie, kříž, s tiárou u nohou
Patronem servitů

Svatý Filip Benicius (Filippo Benizzi, Filippo Benizi; 15. srpna 1233, Florencie22. srpna 1285, Todi) byl italský presbyter, člen řádu Servitů, kterého se stal fakticky druhým zakladatelem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Svatý Filip Benicius (Benitius, Benici, Benizzi) se narodil ve Florencii. Pocházel ze šlechtického rodu Benizzi. Studoval v Paříži a v Padově medicínu a filozofii. V 19 letech vstoupil do servitského řádu a o 7 let později, v r. 1259, přijal kněžské svěcení. V r. 1267 převzal úřad generálního představeného servitského řádu. Stal se druhým zakladatelem řádu, neboť zcela přepracoval stanovy. Kromě toho založil ženskou větev tohoto řádu, servitky. Podnikal misijní cesty po Itálii a Německu a tak se řád stal všude známým.

Filipu Beniciovi zvláště ležel na srdci osud chudých a nemocných. Staral se o ně nezištně a dobrotivě až do své smrti v roce 1285. Zemřel v Itálii v umbrijském městě Todi a v tamním kostele je také pohřben. Papež Klement X. jej svatořečil v r. 1681.

Zobrazení[editovat | editovat zdroj]

Na Karlově mostě stojí socha svatého Filipa Benicia na 13. pilíři, naproti soše sv. Vojtěcha. Postava světce je v řeholním rouchu, u pasu růženec, v levé ruce drží kříž a květinu, je bez pokrývky hlavy a bez svatozáře. Vedle sebe má odloženu tiáru, protože prý odmítl stát se papežem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]