Filip Bandžak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://www.ndm.cz/cz/opera/clanek/1566-filip-bandzak-vystoupi-v-ndm.html
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Filip Bandžak|http://www.ndm.cz/cz/opera/clanek/1566-filip-bandzak-vystoupi-v-ndm.html}} --~~~~
a vložte sem:
Filip Bandžak
Filipbandzak.jpg
Základní informace
Narození 10. září 1983 (35 let)
Československo Pardubice, Československo
Žánry opera
Povolání operní pěvec
Hlasový obor baryton
Web Official website
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Filip Bandžak (* 10. září 1983, Pardubice), je český operní pěvec, baryton. Je znám interpretační všestranností a jasným hlasem se sametovým zabarvením.[1] Profesionální pěveckou kariéru začal ve svých 12 letech na scéně pražského Národního divadla. Je laureátem prestižních mezinárodních pěveckých soutěží. Kromě své divadelní a koncertní činnosti reprezentuje Českou republiku v zahraničí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Filip Bandžak se narodil v Pardubicích. Svoji pěveckou kariéru zahájil v Kühnově dětském sboru pod vedením Jiřího Chvály. Po vítězství sboru na mezinárodní soutěži European Grand Prix for Choral Singing (Velká cena Evropy za zpěv) v roce 1998 ve španělské Tolose odešel ze sborové scény. Svoji sólovou dráhu zahájil již v roce 1993, kdy vystupoval v Česku, Německu a v Polsku v hlavní roli dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Svůj první „malý úspěch na velké scéně“ dosáhl již ve svých 11 letech na scéně pražského Národního divadla v roli Pážete v opeře G. Verdiho Rigoletto, debutoval ve Státní Opeře v Praze v roli malíře Marcella v opeře Bohéma G. Pucciniho.

Po absolvování studia – oborů psychologie a hudební kultura na Západočeské univerzitě v Plzni, opery na Hudební fakultě Ruské akademie múzických umění v Moskvě (GITIS) ve třídě Rozetty Němčinské, pod vedením sólisty Velkého divadla v Moskvě, národního umělce RSFSR, barytonisty Jurije Věděnějeva a národní umělkyně RSFSR, Světlany Varguzovové, po návratu do České republiky vystupoval v koncertních sálech a divadlech mnoha měst České republiky jako např. v pražském Národním divadle, v pražském Obecním domě a v Rudolfinu, v Libereckém divadle F. X. Šaldy, v Plzeňském divadle Josefa Kajetána Tyla, a dále na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Polsku, Maďarsku, Německu, Řecku, Francii, Belgii, Španělsku, Holandsku, Slovinsku, Estonsku, Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, Malajsii, Singapuru, Číně a v Kanadě. Od ukončení studia úzce spolupracuje ve Vídni s legendárním ruským basistou, národním umělcem SSSR, Kammersänger, Jevgenijem Nestěrenkem.

Filip Bandžak reprezentuje Českou republiku v zahraničí, na mezinárodních hudebních festivalech, na prestižních mezinárodních pěveckých soutěžích. Je laureátem Mezinárodní soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského na Slovensku, získal I. cenu na Mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Stal se laureátem největší a nejprestižnější soutěže v Asii – Čínské mezinárodní pěvecké soutěže (CIVC) v Ning-pu, kde současně získal Grand Prix za nejlepší interpretaci čínské árie v čínském jazyce. V řeckých Aténách se stal laureátem i jedné z nejprestižnějších světových soutěží – Mezinárodní soutěže Maria Callas Grand Prix 2009, která se konala pod záštitou Ministerstva kultury Řecka a UNESCO. V Ruském Pljosu se stal laureátem První mezinárodní pěvecké soutěže F. I. Šaljapina. Opakovaně vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech, jako jsou Bartók+ v maďarském Miškolci, na největším Mezinárodním asijském hudebním festivalu v čínském Harbinu, na největším evropském varhanním festivalu v Ruské Samaře. S velkým úspěchem představil tvorbu současných českých skladatelů na Mezinárodním hudebním festivalu soudobé hudby v peruánské Limě. Pravidelně se účastní turné se sólisty Velkého divadla v Moskvě, spolupracuje s Mariinským divadlem v Petrohradu, získal nejvyšší ocenění Evropské unie umění v oblasti operního zpěvu – Zlatá Europea.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. F. Sh. (2014).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • F. Sh. «...Как проявить музыкой слово» (How to show the word by music). Objective (Журнал Oбъектив). 2014, s. 142–145. Dostupné online [cit. 2016-06-14]. (ruský)  Archivováno 11. 7. 2016 na Wayback Machine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Filip Bandžak ve Wikimedia Commons
 • Oficiální internetové stránky [online]. Filip Bandžak [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (česky) 
 • Oficiální internetové stránky [online]. Filip Bandžak [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (česky) 
 • Svoji první sólovou zkušenost na „velké scéně“ jsem získal ve svých jedenácti letech [online]. NdB (Národní divadlo Brno) [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (česky) 
 • Vánoce v opeře [online]. NdB (Národní divadlo Brno) [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (česky) 
 • Filip Bandžak [online]. dfxš (Divadlo F. X. Šaldy Liberec) [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (česky) 
 • Filip Bandžak Singer [online]. statuss magazine [cit. 2016-06-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-07-11. (anglicky) 
 • Filip Bandžak – baritone [online]. Music Centre Slovakia [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Cavatina di Figaro – Filip Bandžak [online]. youtube [cit. 2016-06-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Filip Bandžak sings "That´s life" [online]. youtube [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Gala concert at the Rudolfinum in Prague to support cancer treatment for children [online]. European Union of Arts [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Filip Bandžak sings "Finch'han dal vino" - W.A. Mozart - Don Giovanni [online]. youtube [cit. 2016-06-14]. Dostupné online. (anglicky)