Fiktivní firma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fiktivní firma je nástrojem pro rozvoj podnikatelských kompetencí a poskytuje absolventům možnost aktivně rozvíjet své obchodní dovednosti a rozvíjet znalosti a dovednosti obchodní praxe.

Jedná se o virtuální společnost, která je vedena jako reálná společnost. Simuluje reálné procesy, produkty a služby. Fiktivní firma odpovídá reálné společnosti svojí formou, strukturou a funkcí. Fiktivní firmy spolu obchodují navzájem podle běžných obchodních zvyklostí.

V českých podmínkách zakládána žáky středních odborných škol pod dohledem jejich vyučujícího a ve spolupráci s Centrem fiktivních firem, které výuku ve fiktivní firmě koordinuje. V zahraničí se fiktivních firmy používají i pro vzdělávání dospělých. Kromě studentů vyšších odborných a vysokých škol jimi procházejí i nezaměstnaní v rekvalifikaci nebo třeba handicapovaní lidé. Taktéž slouží jako nástroj pro zapracování žen po návratu z mateřské dovolené nebo nových zaměstnanců. V České republice každoročně pracuje zhruba 250 fiktivních firem na stovce škol. V celosvětovém měřítku pak ve 42 zemích je na šest tisíc těchto společností. Česká síť fiktivních firem se jmenuje CEFIF (Centrum fiktivních firem) a působí na Národním ústavu odborného vzdělávání. Mezinárodní síť se jmenuje EUROPEN (v Evropě) a PEN INTERNATIONAL pro mimoevropské země.

Fiktivní firma umožňuje trénink:

Cílem výuky ve fiktivní firmě je trénovat iniciativu, samostatnost a také poskytnout žákům znalosti jak založit a vést obchodní společnost nebo živnost. Žáci se učí jak pracovat v týmu, přijímat odpovědnost, rozvíjet iniciativu a zlepšovat své měkké a také odborné dovednosti. Práce ve fiktivní firmě integruje jednotlivé odborné ekonomické předměty a poskytuje žákům znalosti a dovednosti, které upotřebí při zakládání vlastní firmy, nebo které jim umožní získat zaměstnání po dokončení jejich vzdělávání.

Ačkoliv nejsou používány reálné peníze, ale fiktivní, ostatní akce probíhají ve stejné podobě, jako – firmy jsou zakládány podle stejné legislativy jako reálné společnosti, živnostenské listy jsou vydávány, povinné odvody placeny, platební příkazy jsou zadávány, faktury vystavovány, účty vedeny, mzdy vypláceny. Fiktivní firma používá nástroje marketingu jako je průzkum trhu, reklama, připravuje se na veletrhy.

Fiktivní firma často spolupracuje s reálným podnikatelským subjektem – prodává jeho výrobky, poskytuje jeho služby, nese jeho jméno nebo svým jménem sponzora připomíná. Na oplátku dostává propagační předměty, rady a někdy i technickou a materiální pomoc.

Výhody pro reálné firmy plynoucí ze spolupráce s firmou fiktivní:

  • Dobře připravená pracovní síla
  • Snížené náklady na vyhledávání nových zaměstnanců
  • Snížení času nutného na zapracování
  • Vyvarování se chybám při umísťování nových pracovníků
  • Dobré public relations
  • Možnost volně otestovat průzkum trhu pro nové výrobky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Practice_firm na anglické Wikipedii.