Fiertés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fiertés
Původní název Fiertés
Žánr drama
Formát seriál
Námět Philippe Faucon
Scénář José Caltagirone
Philippe Faucon
Niels Rahou
Režie Philippe Faucon
Skladatel znělky Varda Kakon
Úvodní znělka Le vent nous portera
Země původu FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Počet řad 1
Počet dílů 3
Obvyklá délka 50 min.
Produkce a televizní štáb
Lokace Paříž
Kamera Laurent Fénart
Střih Sophie Mandonnet
Zvuk Pascal Ribier
Premiérové vysílání
TV stanice ARTE
Vysíláno 3. května 2018 – 3. května 2018
Fiertés na ČSFD IMDb TV.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fiertés je francouzská televizní minisérie, kterou 3. května 2018 premiérově odvysílal televizní kanál ARTE. Série zahrnuje tři desetiletí vývoje francouzské společnosti a její postoje vůči homosexualitě a nemoci AIDS. Roky 1981, 1999 a 2013, ve kterých se jednotlivé díly odehrávají, mají pro francouzské LGBT hnutí historický význam.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Na jaře 1981 probíhají ve Francii prezidentské volby. 17letý Victor pracuje na stavbě, kterou vede jeho otec Charles. Tam se seznámí s vrstevníkem Sélimem, synem předáka Sofiana. Victor chodí sice s dívkou Aurélií, tajně však udržuje vztah se Sélimem. Victorův otec je jednoho dne náhodným svědkem vztahu obou chlapců. Přestože je sám liberál a podporuje socialisty, homosexualitu u svého syna nedokáže akceptovat. Propustí Sélima a Sofiana informuje o sklonech jeho syna. Tím se vztah mezi mladíky rozpadne. Victor je ve škole šikanován. Když potká staršího Serge, zamiluje se do něj. Otec však jejich vztah neschvaluje a Sergovi vyhrožuje udáním na policii. Krátce po vítězství Mitteranda ve volbách oslavuje Victor své 18. narozeniny a odchází se Sergem od rodičů. Po roce Národní shromáždění přijímá na návrh socialistů zákon, kterým se snížil věk pro legální pohlavní styk u homosexuálů jako u heterosexuálů, tj. 15 let.

V roce 1999 je Victor začínající architekt, který získal svou první velkou zakázku. Stále žije se Sergem, kterému byl diagnostikován virus HIV. Serge pracuje v nadaci, která pomáhá mladým homosexuálům. Tím se seznamuje s Basilem, kterého rodiče vyhodili z domu. Pár se přátelí s Aurélií, která je svobodná matka, a občas se jí starají o dceru Emmu. Při realizaci svého projektu se Victor setkává na staveništi se Sélimem, který zde pracuje jako stavbyvedoucí. Je ženatý s Farah a otcem dvou dětí. Vicor a Sélim se opět začnou scházet a udržují tajný vztah. Victor se chce stát otcem a podá si žádost o adopci. Aby měl šanci být zařazen na seznam, předstírá, že je svobodný heterosexuál. Sociální pracovnice po pohovoru Victorovými rodiči přesto nedoporučí Victora kvůli utajované homosexualitě. Victor obviní otce, že skutečnost záměrně vyzradil, aby mu zmařil adopci. Farah ale Victorovi pomůže, protože se přátelí s městskou radní, ale za podmínky, že se Victor a Sélim už nikdy nesetkají. Victor se rozejde se Sergem, ovšem v adoptivním řízení se stane otcem malého Diega z Mexika. Národní shromáždění přijme Občanský pakt solidarity.

V roce 2013 chodí Diego na lyceum a brzy bude skládat maturitu. Ve škole je vystaven homofobním a rasistickým narážkám spolužáka Paula. Když se opakovaně poperou, Diegovi hrozí vyloučení ze školy. Victor se s Diegem kvůli tomu často hádá. Serge se je snaží usmiřovat, ale staví se na stranu Diega, čemuž Victor nerozumí. Diego také tajně navštěvuje svého ovdovělého dědečka Charlese, kterému Victor stále ještě neodpustil. Diego se zamiluje do Noémie, studentky práv prvního ročníku. Ukáže se, že to Paulova sestra. I přes počáteční obtíže se z nich stane pár. Serge a Diego jdou na demonstraci na podporu stejnopohlavního manželství. Když za nimi jde Victor, je zbit v boční ulici dvojicí protidemonstrantů a je vážně zraněn. Po propuštění z nemocnice uzavře se Sergem registrované partnerství. Krátce nato Serge umírá na následky nemoci AIDS. Národní shromáždění schválí zákon o stejnopohlavním manželství.

Přehled postav[editovat | editovat zdroj]

Benjamin Voisin Victor (17 let)
Samuel Theis Victor (dospělý)
Sami Outalbali Sélim (17 let)
Nicolas Cazalé Sélim (dospělý)
Frédéric Pierrot Charles
Emmanuelle Bercot Martine
Lou Roy-Lecollinet Aurélie (17 let)
Sophie Quinton Aurélie (dospělá)
Stanislas Nordey Serge
Hafid Djemaï Sofiane
Phénix Brossard Basile (17 let)
Thomas Scimeca Basile (dospělý)
Chiara Mastroianni sociální pracovnice
Loubna Abidar Farah
Julien Lopéz Diego
Hugo Sire Paul
Rebecca Marder Noémie
Laura Renoncourt Emma
Jérémie Elkaïm Pio
Marilyne Canto ředitelka školy