Fidel ze Sigmaringy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fidel ze Sigmaringy
Pfärrenbach Wandmalerei Fidelis von Sigmaringen.jpg
Narození 1. října 1577
Sigmaringen
Úmrtí 24. dubna 1622 (ve věku 44 let)
Seewis im Prättigau
Alma mater Freiburská univerzita
Povolání friar minor capuchin a Cirkevný otec
Zaměstnavatel Freiburská univerzita
Nábož. vyznání katolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Fidel ze Sigmaringy /lat. Fidelius de Sigmaringen/ (1578, Sigmaringen v Německu – 24. dubna 1622) byl katolický kněz a mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v německém městě Sigmaringen v rodině soudce a starosty v jedné osobě. Původně se jmenoval Marek Roy. Vystudoval filosofii a práva. Začal působit jako advokát.

Advokátem[editovat | editovat zdroj]

Jako advokát se často zastával chudých a utlačovaných, za což byl nazýván advokát chudých. Jeho nekompromisní spravedlnost byla divná jeho kolegům, kteří dbali hlavně na své blaho. Jeden kolega mu doporučil, aby slevil ze své spravedlnosti a že si tím vydělá slušné peníze. To byl pro Marka impuls, aby práce advokáta nechal.

Kapucínem[editovat | editovat zdroj]

Marek si doplnil studia, byl vysvěcen na kněze a záhy na to, 4. října 1612 vstoupil do kapucínského noviciátu ve Freiburgu. S řeholním rouchem přijal jméno Fidelis - což v překladu znamená věřící. Heslem se mu stala věta z biblické knihy Janova Zjevení (Apokalypsa): Buď věrný až do smrti a dám ti korunu života. (Zj 2,10).

Po skončení noviciátu v roce 1613 ještě konal teologická studia v Kostnici a Frauenfeldu. Stal se posléze kvardiánem, čili představeným v několika kapucínských klášterech.

Působení[editovat | editovat zdroj]

Věnoval se kazatelství, jakožto nejlepšímu prostředku jak pozvednout mravní úroveň prostého lidu. Byl rovněž vyhledávaným duchovním vůdcem a zpovědníkem. Mimo to pomáhal chudým u soudů vymáhat jejich práva. Zde se mu hodila jeho dřívější praxe advokáta.

Psal si zápisky o svém duchovním životě, které později vyšly jako Exercitia Spiritualita (přeloženo: Duchovní cvičení) a později jako Cvičení serafínské zbožnosti.

Působil ve Vorarlbersku a Švýcarsku. Zde začal pracovat na obnově katolické víry, která byla nabouraná reformací. Výmluvný je podpis, kterým signoval svá díla: Bratr Fidelis, zakrátko potrava červů.

Mučednictví[editovat | editovat zdroj]

Ve Švýcarsku působil ve Seewiesu, kde bylo mnoho kalvinistů. Přítomnost katolického kněze kalvinské odpadlíky dráždila. Když kázal, bylo po něm stříleno. Vyšel z kostela, aby zabránil jeho znesvěcení krveprolitím, protože byl zasažen. Na okraji Seewiesu jej dohnali kalvinisté a začali jej nutit, aby přijal jejich víru. Tehdy jim odpověděl: "Přišel jsem Vám, milí bratři, hlásat pravou víru a nikoliv přijmout vaší víru znetvořenou." okamžitě se na něj vrhli a umlátili ho.

Je prvomučedníkem kongregace pro šíření víry. Svatořečil jej papež Benedikt XIV. v roce 1746.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]