Fibonacciho retracement

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Fibonacci retracement)

Fibonacciho retracement (Fibonacciho úrovně zpětných pohybů) je metoda technické analýzy. Autorem je italský matematik Leonardo Fibonacci. Základem této metody je trendová linie mezi minimem a maximem určitého předchozí pohybu. Zmiňovaná trendová linie je založena na Fibonacciho posloupnosti. Jedná se o dočasné odbočení od trendu a následný návrat k trendu původnímu.

Definice Fibonacciho retracementu[editovat | editovat zdroj]

Fibonaccioho retracement je založený na Fibonacciho posloupnosti, tj. na nekonečné řádě přirozených čísel, z nichž každé následující je součtem dvou předcházejících (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89,...). Retracement vyjadřujete důležité matematické podíly získané z této řady. Klíčové podíly jsou 0, 0,236, 0,382, 0,618, a 1 (někde uváděno také v procentech, tj. 0 %, 23,6 %, 38,3% atd.)

Využití Fibonacciho retracementu[editovat | editovat zdroj]

Retracement se používá na finančních, především forexových trzích. Pro toto použití jsou klíčové hodnoty 0,382, 0,5 a 0,618. Retracement je založený na skutečnosti, že po každém velkém pohybu mají trhy tendenci se vracet na původní úrovně.

Způsob použití[editovat | editovat zdroj]

Pro potřeby technické - u grafů znázorňujících dlouhodobý trend (hodinový, denní či vyšší) je označen začátek trendu (100 %) a konec trendu (0 %). Na graf se následně nanáší Fibonacciho čísla v procentech (38,2 %, 50 % a 61,8 %). Pod těmito číslo se vytvoří supporty (v případě dlouhodobého uptrendu), případně rezistence (v případě dlouhodobého downtrendu).

V rámci technické analýzy má Fibonacciho retracement definovanou také řadu slabostí. Navzdory tomu, že nástroj se může jevit poměrně složitý, nabízí dnes většina obchodních platforem automatické zpracování supportů a rezistencí.

Počítačový software Meta Trader 4 je program, který nabízí možnost velice jednoduše a rychle Fibonacciho linie zakreslit do aktuálních grafů pohybů cen měn, komodit a akcií.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]