Fibonacciho retracement

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Fibonacci retracement)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fibonacciho retracement (Fibonacciho úrovně zpětných pohybů) je metoda technické analýzy. Autorem je italský matematik Leonardo Fibonacci. Základem této metody je trendová linie mezi minimem a maximem určitého předchozí pohybu. Zmiňovaná trendová linie je založena na Fibonacciho posloupnosti. Jedná se o dočasné odbočení od trendu a následný návrat k trendu původnímu.

Definice Fibonacciho retracementu[editovat | editovat zdroj]

Fibonaccioho retracement je založený na Fibonacciho posloupnosti, tj. na nekonečné řádě přirozených čísel, z nichž každé následující je součtem dvou předcházejících (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89,...). Retracement vyjadřujete důležité matematické podíly získané z této řady. Klíčové podíly jsou 0, 0,236, 0,382, 0,618, a 1 (někde uváděno také v procentech, tj. 0 %, 23,6 %, 38,3% atd.)

Využití Fibonacciho retracementu[editovat | editovat zdroj]

Retracement se používá na finančních, především forexových trzích. Pro toto použití jsou klíčové hodnoty 0,382, 0,5 a 0,618. Retracement je založený na skutečnosti, že po každém velkém pohybu mají trhy tendenci se vracet na původní úrovně.

Způsob použití[editovat | editovat zdroj]

Pro potřeby technické - u grafů znázorňujících dlouhodobý trend (hodinový, denní či vyšší) je označen začátek trendu (100 %) a konec trendu (0 %). Na graf se následně nanáší Fibonacciho čísla v procentech (38,2 %, 50 % a 61,8 %). Pod těmito číslo se vytvoří supporty (v případě dlouhodobého uptrendu), případně rezistence (v případě dlouhodobého downtrendu).

V rámci technické analýzy má Fibonacciho retracement definovanou také řadu slabostí. Navzdory tomu, že nástroj se může jevit poměrně složitý, nabízí dnes většina obchodních platforem automatické zpracování supportů a rezistencí.

Počítačový software Meta Trader 4 je program, který nabízí možnost velice jednoduše a rychle Fibonacciho linie zakreslit do aktuálních grafů pohybů cen měn, komodit a akcií.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]