Festus Mogae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Festus Mogae
Festus Mogae.jpg
Narození 21. srpna 1939 (80 let)
Serowe
Alma mater University College
University of Sussex
Ocenění Mo Ibrahim Prize for Achievement in African Leadership (2008)
Politická strana Botswana Democratic Party
Manžel(ka) Barbara Mogae
Funkce Vice-President of Botswana (1992–1998)
Prezident Botswany (1998–2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Festus Gontebanye Mogae (* 21. srpna 1939, Serowe, Bečuánsko) je současným prezidentem Botswany.

Třetí botswanský prezident se narodil v pastevecké rodině v centrálním distriktu britského protektorátu Bečuánsko. Vystudoval ekonomii na univerzitách v Oxfordu a Sussexu, stal se členem Botswana Democratic Party – BDP (česky: Botswanská demokratická strana) poté pracoval ve vyšších funkcích na ministerstvu financí a rozvojového plánování.

V letech 19711976 zastával různé funkce v MMF, Světové bance a Africké rozvojové bance. Poté působil ve Washingtonu jako výkonný ředitel MMF pro anglofonní Afriku. Do vlasti se vrátil, aby zaujal funkci guvernéra centrální banky.

Od roku 1982 působil jako stálý tajemník prezidenta a tajemník vlády. Roku 1989 byl jmenován ministrem financí a rozvojového plánování ve vládě prezidenta Masira a o tři roky později se stal jeho viceprezidentem.

Třetím botswanským prezidentem se stal 1. dubna 1998 poté, co jeho předchůdce po mnoha letech odstoupil z funkce. Nejvyšší prioritou Mogaeho vlády je bezesporu boj s HIV/AIDS, neboť Botswana patří k zemím nejvíce zasaženým touto nemocí.

Prezident Mogae je ženatý a má tři dcery.