Festival sněhu a ledu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Festival sněhu a ledu
さっぽろ雪まつり
Sapporo Snow Festival, únor 2007
MístoSapporo
ZeměJaponskoJaponsko Japonsko
Rok založení1950
Datumúnor
Webhttps://www.snowfes.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Festival sněhu a ledu v Sapporu (japonsky さっぽろ雪まつり) je festival, který se každoročně koná v únoru v japonském Sapporu a trvá déle než týden. Hlavními místy, kde je pořádán, jsou park Ódori, Susukino a Tsudome.

Celkový počet postavených soch se každoročně pohybuje okolo čtyř set. V roce 2007 bylo 307 soch postaveno v parku Ódori, 32 v Satolandu a 100 v Susukinu. Dobrý pohled na výtvory je z televizní věže v parku Ódori.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sněhový festival začal jako jednodenní akce v roce 1950, kdy šest místních studentů středních škol postavilo v parku Ódori šest sněhových soch. V roce 1955 se připojili příslušníci Japonských sil sebeobrany z nedaleké základny Makomanai a postavili první masivní sněhové sochy, kterými se festival proslavil. Festivaly sněhu probíhaly v Sapporu již dříve na různých místech, všechny však ustaly v době druhé světové války.

Při letu ze Sappora do Tokia se 4. února 1966 zřítil do Tokijského zálivu Let All Nippon Airways 60. Na palubě zahynulo všech 126 cestujících a 7 členů posádky. Mnozí cestující se vraceli do Tokia poté, co zhlédli festival sněhu a ledu. V důsledku energetické krize byly v roce 1974 použity při stavbě soch prázdné sudy. Stalo se tak kvůli nedostatku benzinu, kdy mnoho nákladních automobilů, používaných k přepravě sněhu, nemohlo vyjet. V témže roce byla zahájena mezinárodní soutěž a spoustu soch postavily týmy z jiných zemí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sapporo Snow Festival na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]