Fernando Kolumbus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fernando Kolumbus
Hernando Colón.jpg
Narození 15. srpna 1488
Córdoba
Úmrtí 12. července 1539 (ve věku 50 let)
Sevilla
Rodiče Kryštof Kolumbus a Beatriz Enríquez de Arana
Příbuzní Diego Columbus (sourozenec)
Podpis Fernando Kolumbus – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fernando Kolumbus (15. srpna 1488 Córdoba - 12. července 1539 Sevilla; také znám jako Ferdinand Kolumbus, španělsky Hernán Colón nebo Hernando Colón) byl nelegitimní syn Kryštofa Kolumba a Beatriz Enríquezové de Arana. Byl námořníkem, humanistou, kosmografem a zakladatelem jedné z nejdůležitějších knihoven své doby. Napsal také životopis svého otce, Historia del Almirante.

V roce 2019 vzbudil rozruch nález Fernandova ztraceného spisu Libro de los Epítomes (Kniha epitomů), který ohlásili badatelé z archivu Kodaňské univerzity. Kniha byla jakýmsi rejstříkem všech knih, které se Fernandu Kolumbovi podařilo za život nashromáždit - a bylo jich více než 20 000. Z každé přitom pořídil stručný výtah. Vědcům se tak podařilo získat informace o některých významných ztracených spisech minulosti, ale i o řadě ztracených letáků či pamfletů, neboť i těmto lehčím žánrům věnoval Kolumbus pozornost, na rozdíl od většiny vzdělanců své doby.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fernando Kolumbus na německé Wikipedii.

  1. ROTT, Lukáš. Jedinečný unikát. Vědci objevili soupis dávno ztracených knih Kolumbova syna. www.denik.cz. 2019-04-12. Dostupné online [cit. 2019-12-26]. (česky)