Ferdinand Jan Kinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ferdinand Jan Kinský
Ferdinand Fürst Kinsky Litho.jpg
Narození 4. prosince 1781
Vídeň
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí 3. listopadu 1812 (ve věku 30 let)
Veltrusy
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Děti Rudolf kníže Kinský
Josef Kinský
Rodiče Josef Kinský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferdinand Jan Nepomuk Josef kníže Kinsky z Vchynic a Tetova (4. prosinec 1781 ve Vídni3. listopad 1812 ve Vetrusech) byl český šlechtic a císařský důstojník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem knížete Josefa a jeho ženy Marie Rosy hraběnky Harrachové. V 17 letech ztratil otce a stal se knížetem a majorátním pánem. Vpád francouzů v roce 1809 jej vedl ke vstupu do Landsturmu (zeměbrany) v hodnosti Hauptmann (hejtman, setník, kapitán pěchoty). Jím vedený batalion dostal jméno „Legie arcivévody Karla“ a byl přidělen k jednotkám operujícím v Bavorsku. Vyznamenal se v bitvách u Regensburgu (Řezna), Aspernu a u Wagramu. Arcivévoda Karel jej na bojišti u Aspernu vyznamenal vojenským řádem Marie Terezie. Pak následovalo povýšení do hodnosti podplukovníka. V roce 1811 nastoupil ke Schwarzenberským Hulánům a byl povýšen do hodnosti plukovníka.

Kníže Ferdinand byl spolu s Josefem Františkem Maxmiliánem z Lobkovic a arcivévodou Rudolfem velkým mecenášem Beethovena, kterému v roce 1809 přiznali doživotní rentu.

Při obhlídce statků v roce 1812 utrpěl smrtelnou nehodu po pádu z koně.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Z manželství s Marií Karolínou von Kerpen vzešli tři synové: Rudolf kníže Kinský, Hermann a Josef. Jeho švagry byli nejvyšší purkrabí František Antonín Kolovrat a kníže Anton Isidor Lobkowicz.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]