Ferdinand Blumentritt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ferdinand Blumentritt
Ferdinand Blumentritt
Ferdinand Blumentritt
Narození 10. září 1853
Praha
Úmrtí 20. září 1913 (ve věku 60 let)
Litoměřice
Povolání antropolog a pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferdinand Blumentritt (10. září 1853, Praha20. září 1913 Litoměřice) byl profesor na střední škole v Litoměřicích, lektor a autor článků a knih o Filipínách a jejich etnografii. Je znám na Filipínách pro blízké přátelství s filipínským národním hrdinou dr. José Rizalem.[1] Bohatá korespondence mezi nimi poskytla důležitá historická fakta o Rizalovi, který je nejvýznamnější osobností filipínských dějin.

Jeho dílo o Filipínách je rozsáhlé, přestože sám nikdy filipínské ostrovy nenavštívil. Byl nejbližším Rizalovým důvěrníkem, i když se osobně setkali pouze jednou. Přeložil Rizalovu první novelu Noli me tangere do němčiny a napsal předmluvu k druhé jeho knize El Filibusterismo, a to i přesto, že nesouhlasil s jejím zveřejněním. Tyto dvě novely, maskované jako fikce, kritizují katolickou církev a španělskou koloniální nadvládu na Filipínách. Novely vedly k odsouzení Rizala v roce 1896 a jeho popravě v Manile 30. prosince 1896.

Blumentritt je připomínán na Filipínách názvy četných veřejných míst. V Manile jsou to Blumentrittova třída, městská čtvrť Blumentritt, stanice nadzemní dráhy LRT, Blumentrittovo nádraží a Blumentrittův trh. Blumentrittova ulice je ve filipínských městech Naga a Tuguegarao.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Infocentrum Litoměřice

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]