Fenomén Jedi při sčítání lidu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jako v jiných zemích i v České republice se ujal fenomén, kdy část osob při sčítání lidu vyplňuje ve sčítacích formulářích do kolonky náboženství jako své náboženství odpověď Jedi.

V České republice bylo při Sčítání lidů, domů a bytů 2011 předběžně sečteno 15 070 osob hlásících se, jak sám Český statistický úřad uvádí, „k morálním hodnotám rytířů jedi z filmové ságy Hvězdných válek“. [1]

Sčítání 2011[editovat | editovat zdroj]

V České republice udalo jako svoji víru víru jedi 15 070 obyvatel, a to nejčastěji lidé v Praze (3 977 osob, celkem 0,31 % všech obyvatel Prahy).

Fenomén se před sčítáním v roce 2011 šířil i prostřednictvím sociálních sítí, jako např. Facebook.

Nárůst fenoménu má i ohlas v tisku. [2]

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Tento fenomén údajně začal okolo roku 2000 v anglicky hovořících zemích, ale rozšířil se i za jejich hranice.

Důvody[editovat | editovat zdroj]

Údajných důvodů pro vytvoření fenoménu je mnoho. V počátku bylo v některých zemích, kde byla odpověď na otázku náboženství povinná, argumentováno právem na osobní soukromí, a udání náboženství Jedi jako výraz nespokojenosti. Jinde se jednalo o výraz celkového nesouhlasu s principem sčítání lidu jako takového, či jeho konkrétní podobě v dané zemi.

Často se však jednalo o prostou formu recese. V České republice, kde byla odpověď na otázku dobrovolná, se s největší pravděpodobností jedná právě o formu recese. Celkový počet osob označujících za své náboženství víru Jedi není v ČR uměle nadhodnocen tím, že by u otázky bylo náboženství Jedi uvedeno jako jedna z možností (jak tomu je v některých zemích), neboť po zaškrtnutí kolonky věřící bylo nutné vyplnit název náboženství. Osoba udávající náboženství Jedi tak musí být buďto věřící Jedi, nebo seznámena právě s popisovaným fenoménem, jsou tím vyloučeni ad hoc recesisté.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Tento fenomén je běžně kritizován z různých stran. Ateisti v nábožensky silných zemích argumentují, že lidé zbytečně navyšují počty věřících, když jediisté budou ve skutečnosti většinou mladší lidé, nevyznávající žádné organizované náboženství. Národní statistické úřady se proti fenoménu snažily bojovat, argumentují právě tím, že dochází ke zkreslení údajů.

Je na místě poznamenat, že Český statistický úřad vzal tento fenomén sportovně a dokonce ho převzal ke zpestření předběžných výsledků sčítání lidu, pro běžného občana jinak nudných. [1]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Předběžné výsledky Sčítání lidů, domů a bytů 2011 [online]. [cit. 2011-12-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-01-04. (anglicky) 
  2. Přibylo věřících bez vyznání a Moravanů, rytířů Jedi je víc než Romů [online]. [cit. 2011-12-15]. Dostupné online. (anglicky)