Feminacistka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pojem feminacistka (anglicky femi-nazi) zpopularizoval konzervativní americký talkmaster Rush Limbaugh (The Rush Limbaugh Show). V angličtině je slovo nazi všeobecně používáno k označení osoby, která je netolerantní, dogmatická, má totalitní názory.

Jako feminacistky označoval Limbaugh ty feministky, které on osobně považoval za nejvíc nenávistné. Podle Limbaugha „feminacistka je žena, pro kterou je v životě nejdůležitější vidět, resp. dosáhnout, aby bylo co nejvíce interrupcí“.[1]

Limbaugh používal ale výraz „feminacistka“ i v diskuzích o feministických aktivitách, které nebyly v přímé souvislosti s interrupcemi. Všeobecně používal tento výraz pro ženy, jejichž životním stylem se stal radikální feminismus a které si vysloužily název „feminacistka“ svými extrémními názory a akcemi. Mezitím zdomácněl tento výraz mezi odpůrci feminismu jako pejorativní označení, které ukazuje paralelu mezi nacismem a feminismem, často se silnou variabilitou obsahu.

V diskuzích bývá pojem používán ve své rétorické podobě jako napadání „argumentum ad hominem“. Ve své ironické podobě označuje tento pojem radikální feministky jako zlostiplné, netolerantní a diskriminující každého, kdo není stejný jako ony samy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Way Things Ought To Be, Rush Limbaugh, p. 192–93, July 2, 1992