Felicity Lott

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Felicity Lott
Základní informace
Narození8. května 1947 (76 let)
Cheltenham
Žánryopera
Povoláníoperní pěvkyně a hudebnice
Nástrojehlas
Hlasový oborsoprán
OceněníHonorary doctor of the Paris-Sorbonne University (2010)
rytíř Řádu čestné legie
Dáma komandér Řádu britského impéria
rytíř Řádu umění a literatury
Manžel(ka)Gabriel Woolf
Webwww.felicitylott.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Felicity Lott, (* 8. května 1947, Cheltenham) je anglická operní pěvkyně (sopranistka).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Cheltenhamu v hrabství Gloucestershire. Od svých nejranějších let byla muzikální. Na klavír a housle se začala učit ve věku 5 let, zpěv ve věku dvanácti let. Vystudovala Royal Holloway, University of London (klasická a románská filologie). V roce 1969 získala titul BA ve francouzštině a latině.[1] Poté studovala na konzervatoři v Grenoblu a na Královské hudební akademii v Londýně. V roce 1975 debutovala v Anglické národní opeře jako Pamina v Mozartově Kouzelné flétně.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Kariéra ji přivedla do všech světových operních domů. Zpívala hlavní role v operách Mozarta, R. Wagnera, R. Strausse, Offenbacha, Poulenca, Brittena, Henzeho, Bacha, Vivaldiho, Mahlera atd. Jednou z jejích zásadních rolí byla Maršálka v Růžovém kavalíru Richarda Strausse.

Je také jednou z předních zpěvaček své generace v oblasti písní a koncertů a spolupracuje s významnými dirigenty. Je známá jako interpretka písní anglických, francouzských a německých skladatelů. Vystupovala a zaznamenávala disky s J. Bostridgem a dalšími.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Felicity Lott získala řadu čestných doktorátů. V roce 1990 ji francouzská vláda udělila „Řád umění a literatury" (Officier dans l’Ordre des Arts et des Lettres a v roce 2001 byla jmenována „Rytířem francouzské čestné legie" (Ordre national de la Légion d'honneur).[2][3] V roce 1996 byla královnou Alžbětou II. jmenována „Dámou Řádu britského impéria" (The Most Excellent Order of the British Empire). V roce 2003 získala čestný titul „Bavorská komorní zpěvačka“ (Bayerische Kammersängerin). V roce 2007 jí byla udělena cena „Vítěz v klasické hudbě" (Victoires de la musique classique) za přínos k propagaci francouzské hudby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Felicity Lott na německé Wikipedii a Лотт, Фелисити na ruské Wikipedii.

  1. Royal Holloway, University of London (RHUL). Dame Felicity Lott [online]. RHUL [cit. 2021-04-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 7 October 2011. (anglicky) 
  2. Royal Academy of Music - Study & Departments > Select a department > biogs > Dame Felicity Lott. web.archive.org [online]. 2010-09-24 [cit. 2021-04-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-09-24. 
  3. Felicity Lott - Biography. www.felicitylott.de [online]. [cit. 2021-04-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]