Felicia Hemans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Felicia Hemans
Felicia Hemans 2.jpg
Rodné jméno Felicia Dorothea Browne
Narození 25. září 1793
Liverpool
Úmrtí 16. května 1835 (ve věku 41 let)
Dublin
Příčina úmrtí edém
Národnost Angličané
Příbuzní Thomas Browne (sourozenec)
Podpis Felicia Hemans – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Felicia Hemans (rozená Felicia Dorothea Browne[1], 25. září 1793, Liverpool - 16. května 1835, Dublin) byla anglická básnířka.

Narodila se v Liverpoolu, dětství však prožila ve Walesu, který celý život milovala.[2] Svojí první básnickou sbírku, kterou publikovala v čtrnácti letech v roce 1808, vzbudila pozornost samotného Percy Bysshe Shelleyho, který si s ní krátce dopisoval. V roce 1812 se vdala za irského důstojníka Alfreda Hemanse.[3] Manželství trvalo šest let a ačkoliv měla Hemansová se svým manželem šest dětí, nebylo příliš šťastné a skončilo rozlukou. Od roku 1831 žila se svým mladším bratrem v Dublinu. Nikdy nepřestala publikovat poezii, za svého života vydala celkem devatenáct básnických knih. Na sklonku života se stala známou literární osobností, zvláště mezi čtenářkami, přátelila se s Wordsworthem a dalšími významnými autory.

Věnovala se duchovní i osobní lyrice. K jejím hlavním sbírkám patří The Forest Sanctuary (1825), Songs of the Affections (1830), Scenes and Hymns of Life, známé jsou její básně The Homes of England (1827) a Casabianca (1826). Byla ve své době velmi známá a měla značný vliv na anglicky psanou ženskou poesii. Někdy byly jejich básně pokládána za příliš moralizující, někdy až dětskou autorku vhodnou jen do čítanek, byla také často parodována, v poslední době je však její tvorba znovu uváděna v antologiích a přehodnocována. Do češtiny několik jejích básní přeložil Jaroslav Vrchlický ve své antologii Moderní básníci angličtí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Felicia Hemans na anglické Wikipedii.

  1. Životopis v Britské encyklopedii
  2. Felicia Dorothea Hemans na stránce Poetry Foundation
  3. Felicia Dorothea Browne Hemans (1793 - 1835) (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]