Felicia Hemans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Felicia Hemans
Felicia Hemans 2.jpg
Rodné jméno Felicia Dorothea Browne
Narození 25. září 1793
Liverpool
Úmrtí 16. května 1835 (ve věku 41 let)
Dublin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Felicia Hemans (rozená Felicia Dorothea Browne[1], 25. září 1793, Liverpool - 16. května 1835, Dublin) byla anglická básnířka.

Narodila se v Liverpoolu, dětství však prožila ve Walesu, který celý život milovala.[2] Svojí první básnickou sbírku, kterou publikovala v pouhých čtrnácti letech v roce 1808, vzbudila pozornost samotného Percy Bysshe Shelleyho, který si s ní krátce dopisoval. V roce 1812 se vdala za irského důstojníka Alfreda Hemanse.[3] Manželství trvalo šest let a ačkoliv měla Hemansová se svým manželem šest dětí, nebylo příliš šťastné a skončilo rozlukou. Od roku 1831 žila se svým mladším bratrem v Dublinu. Nikdy nepřestala publikovat poezii, za svého života vydala celkem devatenáct básnických knih. Na sklonku života se stala známou literární osobností, zvláště mezi čtenářkami, přátelila se s Wordsworthem a dalšími významnými autory.

Věnovala se duchovní i osobní lyrice. K jejím hlavním sbírkám patří The Forest Sanctuary (1825), Songs of the Affections (1830), Scenes and Hymns of Life, známé jsou její básně The Homes of England (1827) a Casabianca (1826). Byla ve své době velmi známá a měla značný vliv na anglicky psanou ženskou poesii. Někdy byly jejich básně pokládána za příliš moralizující, někdy až dětskou autorku vhodnou jen do čítanek, byla také často parodována, v poslední době je však její tvorba znovu uváděna v antologiích a přehodnocována. Do češtiny několik jejích básní přeložil Jaroslav Vrchlický ve své antologii Moderní básníci angličtí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Felicia Hemans na anglické Wikipedii.

  1. Životopis v Britské encyklopedii
  2. Felicia Dorothea Hemans na stránce Poetry Foundation
  3. Felicia Dorothea Browne Hemans (1793 - 1835) (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]