Federacija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kosmická loď Orjol
Maketa lodi Federacija (2015)
Maketa lodi Orjol (2015)
Popis
Výrobce: RKK Eněrgija
Země původu: RuskoRusko Rusko
Provozovatel: Roskosmos
Úloha: Pilotované lety na nízkou oběžnou dráhu Země a na Měsíc, případně na Mars
Posádka: 4-6 kosmonautů
Provoz
Status: Ve vývoji
První let: 2023 bez posádky
2024 s posádkou
2026 s posádkou na měsíční orbitu[1]
Nosná raketa: Irtyš
Angara 5
Jenisej
Kosmodrom: Bajkonur
Vostočnyj
Rozměry
Délka: 6,1 m
Průměr: 4,4 m
Obyvatelný prostor: 9,3 m³

Orjol (rusky Орёл, česky Orel), v letech 2016–2019 nazývaná Federacija (rusky Федерация), předtím označovaná jako PPTS (Perspektivní pilotovaný dopravní systém, Перспективная пилотируемая транспортная система, ППТС) je ruská pilotovaná kosmická loď vyvíjená pro Roskosmos společností RKK Eněrgija. Do začátku roku 2016 bylo jeho oficiálním názvem PTK NP (Pilotovaná dopravní loď nové generace, rusky Пилотируемый транспортный корабль нового поколения, ПТК НП).

Nová loď má nahradit stárnoucí lodě Sojuz vyvinuté bývalým Sovětským svazem za účelem dopravy kosmonautů na orbitální stanice. Loď pojme posádku čtyř lidí na oběžnou dráhu Země a dále až na 30 dnů. Pokud bude ukotvena s kosmickou stanicí, mohla by zůstat ve vesmíru až jeden rok, což je dvojnásobek kosmické lodi Sojuz. Kosmická loď má být schopna samostatného několikatýdenního letu na oběžné dráze Měsíce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vizualizace lodi PPTS (2009)

Nejprve se ESA dotazovala, zda může být součástí programu NASA kosmické lodi Orion, ale dostala negativní odpověď. Následně se ESA rozhodla připojit k Rusku, aby společně vytvořili novou generaci vesmírných lodí s posádkou. Roku 2005 Roskosmos opakovaně obdržel návrhy od moskevského podniku GKNPC Chruničeva na vývoj nové vesmírné lodi vycházející z lodi TKS, která by byla vypouštěna raketou Angara. Dalším konkurentem byl projekt Kliper od společnosti RKK Eněrgija z Koroljova.[2] ESA však trvala na společném návrhu.

V červenci 2006 přijala ruská vláda koncepci rozvoje ruské kosmonautiky do roku 2030, která v části věnované dopravním systémům předpokládala nejdříve modernizaci Sojuzu a zkonstruování orbitálního tahače Parom. Poté – po roce 2015 – měla nastoupit nová kosmická loď, univerzálnější než Kliper, schopná jak dopravy na oběžnou dráhu Země, tak letů na Měsíc.

Fáze studie společného projektu ESA a Roskosmos vývoje nové pilotované kosmické lodi označované jako CSTS/ACTS započal v září 2006. Projekt byl ovšem ukončen na konferenci členských států ESA v listopadu 2008 a ESA se rozhodla využít některé technologie na projektu ATV.[3]

Roskosmos vyhlásil nový konkurs na „perspektivní pilotovaný dopravní systém“ (PPTS), zúčastnily se ho GKNPC Chruničeva a RKK Eněrgija. V dubnu 2009 Roskosmos vybral projekt Eněrgiji, s tím, že nosnou raketu (nazvanou Rus-M) pro novou loď vyvine a bude vyrábět CSKB-Progress.[4]

Perspektivní pilotovaný dopravní systém podle požadavků konkurzu zahrnoval „pilotovanou dopravní loď nové generace“ ve třech modifikacích určených pro

 • dopravu 6 kosmonautů a 500 kg nákladu na orbitální stanici na oběžné dráze Země a zpět,
 • dopravu 4 kosmonautů a 100 kg nákladu na oběžnou dráhu Měsíce a zpět,
 • samostatný třicetidenní let 4 kosmonautů.[5]

Přistávací modul měl být opakovaně (desetkrát) použitelný. Loď měla být dále použitelná pro lety kosmických turistů a pro obsluhu automatických platforem a stanic na oběžné dráze Země. V bezpilotní variantě měla sloužit jako zásobovací loď a dopravit 2000 kg nákladu na orbitální stanici a 500 kg nákladu na Zem.[5]

V srpnu 2011 Eněrgija představila maketu lodi.[6] První bezpilotní start byl plánován z kosmodromu Vostočnyj roku 2015 a pilotovaný let plánován na rok 2018. V roce 2015 kvůli škrtům v rozpočtu z předešlého roku došlo k dalšímu posunu prvního plánovaného bezpilotního letu na 2021 a prvního pilotovaného letu k ISS na 2024. [7] Na podzim 2019 se počítalo s prvním bezpilotním letem – na Angaře A5 – roku 2023, bezpilotním letem k ISS roku 2024 a prvním pilotovaným letem k ISS následující rok (2025).[8]

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Agentura Roskosmos dala fanouškům kosmonautiky možnost zvolit jméno nové ruské kosmické lodi. Z více než 5 000 návrhů byly vybrány „Федерация (což znamená federace)“, „Гагарин (Gagarin)“, „Родина (Vlast)“, „Звезда (Hvězda)“, „Лидер (Lídr nebo Vůdce)“, „Галактика (Galaktika)“, „Мир (Mír, také možno přeložit jako Svět)“, „Зодиак (Zodiak, tedy Zvířetník)“, „Астра (Astra)“ a „Вектор (Vektor)“. Hlasovat bylo možné do 23. prosince 2015. Ze tří vítězných návrhů (Gagarin, Vektor a Federacija) porota nakonec vybrala jméno Federacija.

V září roku 2019 se Roskosmos rozhodl přejmenovat vyvíjenou loď na jméno Orjol.,[9][8]

Popis lodi[editovat | editovat zdroj]

Maketa PPTS 2009

Nová loď Federacija má shodné úkoly jako současně vyvíjený americký Orion/MPCV a dosti podobný vzhled. Návratová kapsle (возвращаемый аппарат, ВА) useknutého kónického tvaru je naspodu doplněná válcovým motorovým úsekem (двигательный отсек, ДО), s dvěma solárními panely.[10] Návrat lodě do zemské atmosféry bude probíhat balistickým řízeným letem, tedy podobně jako u lodí Orion, s tím, že před dopadem se zažehnou brzdicí motory, které umožní zpřesnit místo přistání a zajistí měkké dosednutí, podobně jak je tomu u vyvíjené soukromé vesmírné lodi Dragon V2.[10]

Hmotnost lodi bez paliva by při startech na nízkou oběžnou dráhu země měla činit 14 000 kg (9500 kg návratový modul a 4500 kg servisní modul lodi), s palivem poté 17 000 kg. Při letech k měsíci by měla dosahovat až 21 367 kg.

Nosné rakety[editovat | editovat zdroj]

Jako hlavní nosič pro novou kosmickou loď byla původně plánována nosná raketa Rus-M, ale v roce 2011 byl program pro vývoj nové rakety ukončen. V červenci 2012 Roskosmos oznámil, že nová loď Federacija bude využívat nosič Angara A5. V roce 2017 se však ruští inženýři rozhodli preferovat nový chystaný nosič Irtyš (také zvaný Sojuz 5), který povstal v rámci projektů Fenix / Sunkar. Vybrání rakety Irtyš pro loď Federacija se ale týká pouze misí, kdy bude tato loď mířit na nízkou oběžnou dráhu a na ISS. Není zatím jasné, jaká raketa bude novou loď vynášet k nástupci ISS, který má vzniknout v cislunárním prostoru, pro tento úkol bude potřeba další mnohem silnější raketa. Podle aktuálního scénáře by měl Irtyš v roce 2022 zahájit letové testy a nejprve má vynášet nepilotované zkušební lodě Federacija. Nová raketa má projít certifikačním procesem pro pilotované lety, přičemž tento proces by měl být dokončen do roku 2024. Na vynášení lodí Federacija k lunární misím se nyní počítá buďto s raketou Angara A5, nebo se supertěžkou modifikací Sojuzu 5.

Srovnání se Sojuzem[editovat | editovat zdroj]

Srovnání lodí Sojuz (vlevo), PPTS a PPTS na lunární orbitu

Lodě Sojuz se začaly vyvíjet v roce 1962 v RKK Eněrgija pod vedením S. P. Koroljova jako nových typ slibných lodí, které nahradí lodě Vostok. Ty poté přežily nejen americké lodě Apollo a raketoplány, ale ukázaly se jako velmi spolehlivé systémy. Projekty společnosti RKK Eněrgija Zarja (1985) a Kliper (2005), které měly nahradit lodě Sojuz a dosáhnout Měsíce i s posádkou, nedosáhly plné implementace. Ovšem zkušenosti získané prostřednictvím těchto projektů jsou využívány v nových generacích Sojuzu a Federacija.

Sojuz pojme pouze 3 členy posádky ve 2,5 m³ obytného prostoru, nejdelší dobu pobytu 17,8 dnů na oběžné dráze dosáhl Sojuz-9 v roce 1970, čas strávený na stanici může dosáhnout až 200 dní. Federacija by měla pojmout až 4 osoby v 9 m³ obytného prostoru, autonomní doba letu na oběžné dráze se zvýší až na 30 dní a na stanici na 1 rok. Dokovací systém Kurs-L převezme Federacija od lodí Sojuz. Stejně tak bude mít i smíšený přistávací systém; padáky a brzdové motory, které jí umožní přistát v okruhu 5 km. Jeho tvar je blíže ke zkrácenému kuželu, což znamená, že bude schopen lépe plánovat a přistát s menší odchylkou. Díky novým kompozitním materiálům a hliníkové slitině 1570С bude loď lehčí a trvanlivější, než kdyby byla vyrobena ze stejných materiálů jako Sojuz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. "Федерация" без экипажа сможет облететь Луну в 2026 году. РИА Новости [online]. 2018-12-07. Dostupné online. 
 2. TKS follow-on [online]. Russianspaceweb.com. Dostupné online. 
 3. Manned spaceship design unveiled. BBC [online]. 2008-07-22. Dostupné online. 
 4. РКК "Энергия" выиграла конкурс на создание космического корабля будущего [online]. Lenta.ru, 2009-4-6 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
 5. a b АФАНАСЬЕВ, И. Наследник ТКС. Новости космонавтики [online]. 2009-4-6 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
 6. Новости : МАКС-2011, г. Жуковский Московской области [online]. Королёв: Ракетно-космическая корпорация "Энергия", 2011-8-16 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 
 7. PTK development in 2015
 8. a b РИА Новости. РКК "Энергия" изготавливает два новых пилотируемых корабля "Орел" [online]. РИА Новости, 2019-9-7 [cit. 2019-09-08]. Dostupné online. (rusky) 
 9. В "Роскосмосе" решили переименовать новый космический корабль. Правда.Ру [online]. 2019-09-06. Dostupné online. 
 10. a b На смену славно потрудившемуся "Союзу" [online]. Королёв: Ракетно-космическая корпорация "Энергия", 2011-8-16 [cit. 2011-10-20]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]