Federace Europarc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Federace Europarc
Vznik 12. května 1973
Právní forma eingetragener Verein
Sídlo Řezno, Německo
Lídr Ignace Schops (od 2014)
Oficiální web www.europarc.org
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Federace EUROPARC (anglicky EUROPARC Federation), také známá jako "Federace přírodních a národních parků v Evropě", je nezávislá, nevládní organizace. Chráněné oblasti v Evropě – evropské národní parky, přírodní parky a biosférické rezervace – hrají důležitou roli při ochraně Evropské přírody, původních společenstev a krajiny.

Federace EUROPARC byla založena v roce 1973 v Basileji, později přesunula své sídlo do Grafenau v roce 1986 a později do Řezna v roce 2010. V roce 2011 sdružovala 450 členů v 36 zemích.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Federace EUROPARC má chránit nejvýznamnější a nejdůležitější evropské lokality: relativně nedotčené krajiny, jakož i ty, které byly formovány staletími lidské interakce s přírodou. Pomáhají poskytovat ochranu druhů a ekosystémů, které představují vlastní základ budoucího života. Pomáhají také zachovat přirozenou krásu v Evropě, v její veškeré různorodosti, pro naše poučení a potěšení. Jsou oporou systému života a přežití. Příroda nezná hranice a Federace EUROPARC proto usnadňuje mezinárodní spolupráci ve všech oblastech chráněných území a k dalšímu zlepšení a zachování našeho společného přírodního dědictví. Federace se snaží o výměnu odborných znalostí, zkušeností a osvědčených postupů, jakož i o spolupráci s jinými organizacemi k ochraně hodnot a významu chráněných území v srdci Evropy.

Federace plní své cíle s pomocí sedmi národních a regionálních sekcí a působí prostřednictvím široké škály aktivit. Patří mezi ně:

  • the Wild Europe Initiative (Iniciativa Divoká Evropa)
  • the European Charter for Sustainable Tourism in Protected Areas (Evropské charty pro udržitelný cestovní ruch v chráněných oblastech)
  • the Junior Ranger Programme and the Transboundary Parks certification scheme (Junior Ranger program a certifikace přeshraničních parků)

Federace každý rok uděluje tři stipendia Alfreda Toepfera pro mladé ochránce přírody, a medaili Alfreda Toepfera jednotlivci, který prokáže významnou službu Evropskému chráněnému území. Federace je také zodpovědná za vytvoření a podporu Evropského dne parků každoročně v květnu a svolává každoročně největší konferenci pro osoby působící prakticky v správě chráněných oblastí, každý rok na podzim.

EUROPARC Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Členové české sekce se každoročně účastní řady seminářů, konferencí a workshopů po celé Evropě včetně výroční konference a zasedání Rady EUROPARC. Při oslavách Evropského dne parku, které se konají vždy 24. května připravují již tradičně všechna velkoplošná chráněná území v ČR pro veřejnost nejrůznější poutavé akce – exkurze, vycházky, dny otevřených dveří, výstavy, koncerty, soutěže, otevírání nových stezek a návštěvnických center apod.

EUROPARC Česká republika společně s Ministerstvem životního prostředí byly členy významného projektu s názvem „PHARE CZ: Implementace České republiky do sítě Natura 2000", který odstartoval ve 4 národních parcích a 11 chráněných krajinných oblastech v březnu roku 2004.

Česká sekce EUROPARC se rovněž zapojila do jednoho ze stěžejních programů federace – Junior Ranger neboli Mladý strážce.

V letech 2006 a 2007 česká sekce organizovala každoroční mezinárodní odborné konference federace EUROPARC, která se na podzim 2007 konala právě v České republice.

V dopise zveřejněném některými médii, podepsaném Erika Stanciu (Prezidentka Federace EUROPARC), Carol Ritchie (Ředitelka kanceláře Federace EUROPARC) Federace Europarc vyjádřila v srpnu 2011 znepokojení nad postupy České republiky v NP Šumava. „Aktuální dění na Šumavě vážně narušuje reputaci a integritu Národního parku Šumava i České republiky jako strážců sdíleného evropského přírodního dědictví.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku EUROPARC Federation na anglické Wikipedii.

  1. Vyjádření federace EUROPARC k situaci na Šumavě - PŘÍRODA.cz: [online]. 03.08.2011 [cit. 2011-08-31]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]