Farnsworth House

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Farnsworth House
Mies van der Rohe photo Farnsworth House Plano USA 4.jpg
Základní informace
Sloh Neues Bauen
Architekt Ludwig Mies van der Rohe
Výstavba 1951
Poloha
Adresa 14520 River Road, Plano, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Kód památky 04000867
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled na budovu
Pohled na budovu

Farnsworth House je dům postavený podle projektu architekta Ludwiga Miese van der Rohe v letech 19451951 jako jednopokojový víkendový byt ve venkovském prostředí. Nachází se 89 km jihozápadně od centra Chicaga v USA. Dům ze skla a oceli byl zbudován pro doktorku Edith Farnsworthovou, prominentní lékařskou specialistku. Měl sloužit jako místo, kde by si mohla užívat své koníčky: hraní na housle, překlady poezie a radost z přírody. Mies pro ni vytvořil dům o rozloze 140 m2, který je široce uznáván jako ikonické mistrovské dílo moderní architektury. Dům byl prohlášen za Národní historickou památku v roce 2006, po zapsání do Národního registru historických památek v roce 2004.

V září roku 2008 byl dům zaplaven během hurikánu Ike. Voda dosáhla výšky přibližně 46 cm nad podlahu na 1,5 m vysokých pilířích. Podstatná část nábytku byla uložena do bezpečné výšky, aby ji nezasáhla povodňová voda. Dům byl následně uzavřen pro veřejnost až do konce roku 2008 pro opravy.

Historický vývoj

Paní Farnsworthová si dům objednala v roce 1945, v roce 1947 byl projekt vystaven na výstavě. Stavba se protáhla kvůli dědickým záležitostem, práce na budově začaly v roce 1950 a byly v podstatě dokončeny v roce 1951. Celkové náklady na stavbu v roce 1951 činily 74 000 dolarů, což by v roce 2012 odpovídalo asi 648 000 dolarů. Původní rozpočet byl překročen o 16 000 USD vzhledem k růstu cen surovin po druhé světové válce a probíhající korejské válce. Když paní Farnsworthová nechtěla celou částku zaplatit, van der Rohe ji žaloval u soudu, což mu oplatila žalobou kvůli údajným machinacím. Soud sice prohrála, pro architekta to však bylo velké zklamání.

Edith Farnsworthová užívala dům jako víkendové relaxační sídlo po dobu 21 let. Zde se potkávala s významnými architekty, kteří dílo světově proslulého architekta obdivovali. V roce 1968 musela místnímu dálničnímu oddělení odprodat dva akry na přilehlém pozemku pro postavení nového dálničního mostu přes řeku Fox River. Farnsworthová zažalovala společnost, která chtěla dálnici vybudovat, ale soudní spor prohrála. Proto se v roce 1972 rozhodla dům prodat a odešla na důchod do své vily v Itálii.

Uspořádání domu

Základní vlastnosti domu jsou ihned viditelné. Rozsáhlé využívání skla od podlahy až po strop otevírá v interiéru okolní prostředí v extrémním úhlu. Hrany desky jsou definovány exponovanými ocelovými konstrukčními prvky natřenými čistě bíle. Dům je vyzdvižen do výšky 1,6 m nad zemí záplavovými ocelovými sloupy ve tvaru H, které jsou připojeny na obou stranách podlahy do stropních desek. Dům vypadá jako by plaval ve stavu beztíže nad zemí. Třetí plovoucí deska, připojená k terase, funguje jako přechod mezi obývacím prostorem a zemí. Dům je přístupný pomocí dvou širokých schodišť propojujících terasu se zemí.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Farnsworth House na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy