Farida Egyptská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Farida Egyptská
Její veličenstvo královna egyptská
Portrét
oficiální portrét
Doba vlády19381948
Korunovace20. ledna 1938
Úplné jménoSafinaz Zulficar (rodné)
Narození5. září 1921
Alexandrie, Egypt
Úmrtí16. října 1988 (67 let)
Káhira, Egypt
PředchůdceNazli Sabri
NástupceNarriman Sadek
Sňatekstejně jako vláda
Manželkrál Farúk I.
Potomciprincezna Farial
princezna Fawzia
princezna Fadia
DynastieDynastie Muhammada Alího
(po sňatku)
OtecYoussef Zulficar Paša
MatkaZainab Sa'id
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královna Farida, rozená Safinaz Zulficar (5. září 192116. října 1988) byla první manželka egyptského krále Farúka I. Po dobu jedenácti let byla egyptskou královnou. 

Mládí a výchova[editovat | editovat zdroj]

Safinaz se narodila v září 1921 do egyptské šlechtické rodiny v Alexandrii. Její otec byl soudce Youssef Zulficar Paša, který byl tureckého původu. Její matka, Zainab Sa'id, byla dvorní dáma královny Nazli Sabri. Z matčiny strany měla strýce Mahmuda Sa'ida, který byl umělcem a právníkem. Její praděda Muhammad Said byl předseda vlády a byl také tureckého původu.  Studovala na škole Notre Dame de Sion v Alexandrii, kde dostávala francouzskou výchovu. 

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Farida a král Farúk se poprvé setkali v roce 1937 v Londýně. V létě téhož roku se zasnoubili. V lednu 1938 se za krále provdala v paláci Qubba v Káhiře. Při obřadu dostala nové jméno - Farida. Bylo to v souladu s tradicemi, které určovali, že členové rodiny musí mít jméno začínající na stejné písmeno.  Měla tři dcery: Farial, Fawzii a Fadiu. Po narození třetí dcery se s ní v listopadu 1948 král rozvedl. Po rozvodu si vzal do péče první dvě dcery a Farida se starala o tu nejmladší. 

Veřejná role[editovat | editovat zdroj]

Královna Farida se narodila v době, kdy mateřství bylo jedinou prioritou ženy. Rodit potomky byla nejdůležitější věc, aby si mohla udržet trůn. Nicméně rostoucí vliv západu udával, že první žena je ta důležitější a dosahuje vždy nejvyššího postavení bez ohledu na následující manželky. Účastnila se charit, dobročinných sbírek a pomáhala lidem v nouzi. Přijala také členství v mezinárodní organizaci Červený kříž a byla prezidentkou hnutí feminismu. Byla také patronkou organizace pro egyptské dívky, které potřebovaly pomoc. 

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Farida zůstala v Egyptě až do roku 1964. Později se usadila v Libanonu, kde po deseti letech viděla své děti. V březnu 1965, když král Farúk v Římě zemřel se společně s dcerami byla podívat na jeho tělo. Poté žila v letech 1968-1974 v Paříži a poté se opět vrátila do Egypta. Nikdy si nevzala zpět své původní jméno a nikdy se již neprovdala. Ke konci 60. let začala malovat. Jako umělkyně měla v Evropě a ve Spojených státech vlastní výstavy. Jedna z jejích výstav se konala i v Káhiře v květnu 1980. 

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Farida byla v září 1988 hospitalizována kvůli několika vážným nemocem, jako byly například leukemie, zápal plic a hepatitida. Na začátku října byla přesunuta na jednotku intenzivní péče, kde upadla do kómatu. Podlehla právě leukemii a zemřela 16. října 1988 v Káhiře ve věku 67 let.

Děti[editovat | editovat zdroj]

  •  Princezna Ferial (1938-2009).
  •  Princezna Fawzia (1940-2005).
  •  Princezna Fadia (1943-2002).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Farida of Egypt na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]