Fan-coil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdvojený radiální ventilátor demontovaný z fan-coilu

Fan-coil (FC) je zařízení na bázi konvektoru, určené k zajištění tepelné pohody daného prostoru. Je jím možné chladit nebo vytápět místnost, ve které je instalován. Jednotky mohou být vestavěné (bez pláště) nebo volně stojící/zavěšené (s pláštěm). Např. jednotky vestavěné do podlah jsou často využívány v moderních budovách, kde se umisťují pod prosklené plochy.


Konstrukce a ovládání[editovat | editovat zdroj]

FC obsahuje ventilátor a výměník tepla. Do výměníku je prostřednictvím rozvodů přiváděna otopná nebo chladicí voda, která je připravovaná centrálně v kotelně a v případě chladící vody ve strojovně chlazení nebo v lokálním chladiči. Intenzita vytápění/chlazení lze regulovat škrcením (zmenšováním průtoku otopného/chladicího média), nebo změnou otáček ventilátoru. Ovládání může být místní, kdy je termostat v dané místnosti, nebo dálkové - z velínu.

Ventilátor žene vzduch přes výměník, kde se vzduch ohřeje nebo ochladí a dále do temperované místnosti.

V případě chlazení, je třeba napojit na FC potrubí pro odvod kondenzátu.

Použití[editovat | editovat zdroj]

FC se používá např. v administrativních budovách nebo v hotelích, kde jsou nároky jak na vytápění, tak na chlazení. Podlahové konvektory se osazují pod velké prosklené obvodové konstrukce budov pro zamezení rosení skla.