Fadrique Kastilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fadrique Kastilský
Narození13. ledna 1334
Sevilla
Úmrtí29. května 1358 (ve věku 24 let)
Sevilla
Místo pohřbeníCapilla Real de la catedral de Sevilla
Povolánípolitik
ChoťEleanora z Angula[1]
DětiAlfonso Enríquez
Pedro Enríquez Kastilský
Leonor Enríquez Kastilská
Leonor de Castilla[2]
Pedro de Castilla, Conde de Trastamara, Lemos y Sarria[2]
RodičeAlfons XI. Kastilský[3] a Eleonora z Guzmánu[3]
Rodburgundsko-kastilská dynastie
PříbuzníJindřich II. Kastilský, Petr I. Kastilský, Tello Kastilský, Sancho Kastilský, Petr Kastilský, Sancho Alfonso de Castilla, Pedro Alfonso de Castilla, Jan Alfons Kastilský, Juana Alfonso de Castilla a Fernando Alfonso de Castilla (sourozenci)
Fadrique Enríquez de Mendoza, Enrique Enríquez de Mendoza[2], Beatriz Enríquez de Mendoza, Juan Enríquez, Rodrigo Enríquez, Leonor Enríquez de Mendoza, Blanca Enriquez Mendoza[2] a Aldonza Enriquez Mendoza[2] (vnoučata)
Funkcevelmistr Řádu svatojakubských rytířů (1342–1358)
Adelantado mayor de la frontera de Andalucía
královský vrchní číšník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fadrique Kastilský (13. ledna 1334 Sevilla29. května 1358 tamtéž), španělsky Fadrique Alfonso de Castilla, byl kastilský šlechtic, páté nemanželské dítě Alfonse XI. Kastilského a Eleonory de Guzmán, dvojče Jindřicha Trastámara, pozdějšího Jindřicha II. Kastilského. Byl to první Señor de Haro a 25. mistr Řádu svatojakubských rytířů. Byl zavražděn v Seville v roce 1358 na příkaz svého nevlastního bratra, tehdejšího krále Pedra I. Kastilského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fadrique byl dvojčetem Jindřicha Transtamáry. Během otcova života, Eleonořiny děti těžily z královských grantů. S touto podporou, se v roce 1342, Fadrique stal mistrem Řádu svatojakubských rytířů. Dosavadní mistr byl Alfons Meléndez de Guzmán, matčin bratr.

Když Alfons XI. náhle zemřel v obležení Gibraltaru, pokusil se Fadriquevův nevlastní bratr Petr I. Kastilský, společně se svou matkou a jejím oblíbencem u dvora, vévodou z Albuquerque vyvlastnit celou Eleonořinu rodinu. To a následná Eleonořina poprava v Tavaleře v roce 1351, vedlo k povstání Eleonořiných synů, Jindřicha, budoucího krále Jindřicha II., Fadriqua, Tella a Sancha. Každý z nich se bouřil ze svých vlastních nezávislých oblastí Španělského království. Díky kombinace hrozeb a diplomacie, byl Petr I. schopen získat věrnost a dočasné smíření s nevlastními bratry. Ale to netrvalo dlouho. Fadrique byl jmenován královským vyslancem ve Francii, odkud přivedl Petrovu nevěstu, Blanku Bourbonskou. Následné otřesy tohoto manželství a Petrovo zapletení s milenkou, Marií z Padilly, pravděpodobně stmelily vztah mezi Fadriquem a Petrem.

V roce 1354, se stal Fadrique strážcem portugalské hranice. Zde, spolu s bratrem Jindřichem, opět začali osnovat povstání, vstoupili do jednání s Janem Afonsem z Albuquerque, dřívějším nepřítelem a oblíbencem u Petrova dvora, ale nyní padlým z přízně krále. Jindřich šel nakonec hledat podporu také do Francie. Druhé povstání proti Petrovi I. bylo zahájeno, tentokrát i s podporou města Toledo, které požádal o pomoc Fadrique. Přijel se 700 vojáky.

Petr opět přemlouval a odpouštěl a zprostředkováním Jana Fernanda de Henestrosa, strýcem Marie z Padilly, se Petr podruhé usmířil s Fadriquem a nabídl mu místo u dvora. Petr dokonce pozval Fadriqua do Sevilly pod záminkou žádosti o radu.

Následné události zaznamenal nejlépe Pero López de Ayala, současník těchto událostí, který nakonec působil ve službách Jindřicha II., vlastního Fadriquova bratra. Někteří pozdější historici Petra I. charakterizovali jako krutého vraha.

Jednu se Fadrique se svými rytíři sešel v Seville s králem. Návštěvou u královy milenky byl považován za zrádce, a na králův rozkaz spěchal do Alcázar v Seville. Královi vojáci Fadriqua oddělili od jeho společníků, a na dvoře Alcázar byl zezadu zavražděn palcátem. Některé příběhy tvrdí, že byl zajat a zavražděn přímo králem.

Po jeho vraždě, bylo jeho tělo pohřbeno v Katedrále Panny Marie v Seville. V roce 1579, byly jeho ostatky přeneseny do krypty královské kaple, kde spočívají dodnes.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Jako mistr Řádu svatojakubských rytířů, se Fadrique nesměl oženit. Prostřednictvím nelegitimních manželství zplodil řadu potomků z rodu Enríquez, kteří se stali kastilskými admirály a později vévody z Medina de Rioseco.

S Yonah, španělsky nazývanou Paloma, sefardskou židovskou kráskou, dcerou Gedeliaha, vnučkou Shloma Ha-Zaken a pravnučkou Yosefa Ibn Yahia, třetího syna Yahia Ben Rabbi, měl nemanželského syna:

S Leonor de Angulo y Córdoba, kastilskou šlechtičnou, měl dvě nelegitimní děti:

  • Petr Enríquez Kastilský
  • Leonor Enríquez kastilská

Byl předkem Jany Enríquez, druhé manželky Jana II. Aragonského a matky Ferdinanda II. Aragonského.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Alfons X. Kastilský
 
 
Sancho IV. Kastilský
 
 
 
 
 
 
Jolanta Aragonská
 
 
Ferdinand IV. Kastilský
 
 
 
 
 
 
Alfons z Molina
 
 
Marie z Moliny
 
 
 
 
 
 
Mayor Alonso z Meneses
 
 
Alfons XI. Kastilský
 
 
 
 
 
 
Alfons III. Portugalský
 
 
Dinis I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Beatrix Kastilská
 
 
Konstancie Portugalská
 
 
 
 
 
 
Petr III. Aragonský
 
 
Alžběta Aragonská
 
 
 
 
 
 
Konstancie Sicilská
 
'Fadrique Kastilský'
 
 
 
 
 
Pedro Nuñez de Guzman
 
 
Álvaro Perez de Guzman
 
 
 
 
 
 
Teresa Rodriguez Brizuela
 
 
Pedro Núñez de Guzmán
 
 
 
 
 
 
Gonzalo Rodriguez Giron
 
 
Maria Giron
 
 
 
 
 
 
Elvira Diaz de Castañeda
 
 
Eleonora z Guzmánu
 
 
 
 
 
 
Pedro Ponce de Cabrera
 
 
Fernán Pérez Ponce de León
 
 
 
 
 
 
Aldonza Alonso de León
 
 
Beatriz Ponce de León
 
 
 
 
 
 
Gutierre Suarez de Meneses
 
 
Urraca Gutiérrez de Meneses
 
 
 
 
 
 
Elvira Anes de Sousa
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Fadrique Alfonso, Lord of Haro na anglické Wikipedii a Fadrique Alfonso de Castilla na španělské Wikipedii.

  1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07]
  2. a b c d e Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  3. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]