Factorio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Factorio
Vývojář Wube Software
Vydavatel Wube Software
Režiséři Michal Kovařík
Tomas Kozelek
Designér Michal Kovařík
Výtvarníci Albert Bertolin
Vaclav Benc
Skladatel Daniel James Taylor
Platformy Microsoft Windows
macOS
Linux
Žánr realtimová strategie
Herní módy singleplayer
multiplayer
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Factorio je strategická počítačová hra české společnosti Wube Software. Ve hře je hráč v postavení kolonizátora na cizí planetě a jeho cílem je pomocí továren vybudovat raketu, pomocí které dovrší kolonizaci planety. Hráč se stará o těžbu nerostných surovin, jejich zpracování a výrobu předmětů. Hra obsahuje výzkum, který objevuje další možnosti k rozvoji výroby.

V květnu 2017 bylo dosaženo 1 000 000 prodaných licencí.[1]

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Factorio hra zaměřená na budování a udržování továrny. Na počátku je hráč vpuštěn do nového světa na cizí planetě. Úkolem je najít a těžit suroviny a z nich si vytvářet vybavení, nástroje a samotné části továrny. Hra se skládá ze surovin : měděná ruda, železná ruda, kámen, uhlí, uran, dřevo a ropa. Toto jsou nejzákladnější suroviny, které se dají dále zpracovávat např. vypékáním či montáží.

Hráč má za úkol vytvářet lektvary, které se využívají pro zkoumání v laboratořích. Postupem času je technologie více vyspělá a dostáváme se z nástrojů, které byly využívány už v době kamenné až po blízkou budoucnost. Každý námi vytvořený výrobek se skládá z určitého počtu surovin a potřebuje určitý čas k vytvoření (červený lektvar výzkumu - jeden měděný plát, jedno ozubené kolo, 5 jednotek času). Tyto výrobky mohou být vytvořeny jak v inventáři hráče (pouze pevného skupenství) tak v automatizovaných montážních strojích.

Stěžující faktor hry je znečištění životního prostředí, které vyvolává agresivní chování u domorodých obyvatelů této planety, kteří si okolo továrny staví vlastní základny a útočí na ni. Postupem času a vašeho vývoje, tyto entity rostou na síle a jejich nájezdy je těžší a těžší ubránit. Důležitým milníkem hry je vyzkoumání logistických robotů, kteří slouží k přemístění surovin a výrobků, nebo k opravování poškozených částí základny.

Konec hry v současné verzi spočívá v odpálení rakety, ačkoli hráč může nadále pokračovat v budování základy.

Kampaň a generátor svět[editovat | editovat zdroj]

Nastavení generátoru světa

Ve hře si je možné zvolit několik druhů kampaně. Hráč je postaven do určité situace a jeho úkolem je vyzkoumat nové věci a shromažďovat potřebné suroviny. Generátor světa je postupem, kterým se vytváří nové mapy. Při jejich vytvoření lze volit z několika možností:

  • základní nastavení (průměrný počet surovin): je zde možnost přednastavení velikosti, četnosti a objemu všech základních surovin.
  • bohaté suroviny: celkově vyšší počet surovin na mapě.
  • maraton: výzkum je nákladnější na suroviny a finální cena technologie je vynásobena čtyřmi.
  • mrtvý svět: zvýšený počet nepřátel tzv. kousačů, kteří se vyvíjejí rychleji.
  • mrtvý svět-maraton: kombinace maratonu a mrtvého světa.
  • „Ribbon world“: výška mapy je omezena do 128 bloků, všechny suroviny se objevují v menším počtu (33 % původní četnosti) a mají 50% velikost.
  • ostrov: mapa je složena z velkého ostrova a nekonečného oceánu.

Prvky[editovat | editovat zdroj]

Elektřina[editovat | editovat zdroj]

Možné zapojení elektrárny z bojlerů a parních strojů.

Po vyzkoumání elektrické energie se hráči odemkne základní možnost pro užívání tohoto zdroje - Parní stroj, který je poháněn párou z bojleru. Postupem hry se efektivita získávání elektřiny zvedá, jako další zdroje energie mohou být použity : solární panely - fungují pouze ve dne hlavní výhoda spočívá v nevytváření žádného znečištění pro přístup k elektřině i v noci je potřeba postavit akumulátory, které ukládají přebytečnou energii, avšak zabírají spoustu místa, parní turbína - funguje na stejném principu jako parní stroj má ale vyšší efektivitu a stojí více zdrojů, jaderná elektrárna - generuje teplo, které se musí předat na parní turbínu či parní stroj.

Logistika[editovat | editovat zdroj]

Srovnání rychlostí transportních pásů.

Kvůli velkému počtu surovin je třeba vybudovat zdatnou logistickou síť, která bude převážet suroviny z místa a do místa b. Možnosti pro vytvoření této sítě : transportní pásy - nejjednodušší a na výrobu nejlevnější metoda, tyto pásy jsou schopné uvést 2 druhy (řady materiálu) na jednou, jsou zde tři druhy pásů - základní(žlutý) - nejpomalejší (15 předmětů/s), rychlý(červený)- střední rychlost (30 předmětů/s), expresní(modrý) - nejrychlejší (45 předmětů/s).

Na nakládání a vykládání se používají "zavaděče", které se také dělí na několik typů - spalovací - pro pohon používá palivo např. uhlí, zavaděč - pro pohon používá elektřinu jako všechny další v této kategorii, zavaděč s dlouhou rukou - předměty podává na vzdálenost 2 před a 2 za něj (všechny ostatní 1 a 1), rychlý zavaděč - podává předměty vysokou rychlostí, filtrovací zavaděč - vybírá pouze vybrané předměty, zásobníkový zavaděč - podává několik předmětů najednou, filtrovací zásobníkový zavaděč - kombinuje vlastnosti zásobníkového a filtrovacího.

Další možností logistiky je využití vlaků, vlaky jsou schopny pojmout veliké množství surovin jsou nejvhodnější na veliké vzdálenosti, potřeba vybudování infrastruktury. Poslední možností je využití logistických dronů - letí se surovinou do té doby dokud se nevybijí, poté se musí u nejbližšího roboportu nabít a mohou dále pokračovat na cestě

Bojový systém[editovat | editovat zdroj]

Hráč je od začátku hry vybaven pistolí na obranu proti nepřátelské flóře. Ta si staví na obranu buduje základny, nepřátelé se dělí na kousače - útočí pouze na malou vzdálenost, plivače - mohou útočit i na velkou vzdálenost, červy - fungují stejně jako statické věže, neútočí pokud se hráč dostatečně nepřiblíží. Dále je zde možnost vyrobit si další účinnější zbraně samopal, brokovnice, útočná brokovnice, plamenomet, raketomet. Každá zbraň má několik typů nábojů např. raketomet - raketa, výbušná raketa, atomová raketa. Hráč může na svou obranu použít také obrněné vozidlo a tank a na obranu základny lze používat statické věže několika typů - statická věž - nejzákladnější, potřeba doplňování munice, laserová věž - komplikovanější na výrobu a výzkum, výhoda spočívá v pohonu na elektrickou energii tudíž není nutné doplňování munice, plamenometná věž - jako munice je využívána ropa a její složky, také není nutné doplňovat munici, artilerní věž - obrovský dosah za cenu složité výroby munice. Okolo základny je také vhodné stavět zdi pro získání času pro obranu.

Příklad rovnoměrného vyvážení 4 pásů.

Systém tekutin[editovat | editovat zdroj]

Tekutiny např. voda a ropa - normálně mohou být uloženy pouze v zásobárnách na tekutiny jako trubky.

Veškeré tekutiny ve hře - ropa, která se dále zpracovává na ropný plyn, lehký a těžký olej, dále mazivo, kyselina sírová a pára.

Dalším faktorem u tekutin je teplota, avšak je užitelná pouze u přeměňování vody na páru.

Transport - Při transportu jsou zde dvě možnosti - 1) zacházet s tekutinou pouze v trubkách a zásobnících na tekutiny.

2) tekutina lze napustit do železného barelu, poté se chová stejně jako jakákoliv jiná pevná látka.

Znečištění továrny (červený oblak).

Znečištění[editovat | editovat zdroj]

znečištění je prezentováno jako abstraktní oblak okolo zdrojů znečištění. Toto znečištění má vliv na počet a vývoj kousačů (více znečištění - více silnějších nepřátel).

příklady velikosti znečištění - kamenná pec - 2, ocelová pec - 4, elektrická pec - 1, bojler - 30, ropná rafinerie - 6.

znečištění je možné zobrazit pomocí při zobrazení mapy a stisknutí alt.

Moduly[editovat | editovat zdroj]

Moduly jsou položky sloužící k zlepšení schopností budov. Jsou drahé na výrobu a potřebují výzkum. Moduly se postupem času zlepšují a tak jsou tu tři verze každého modulu (MK1, MK2, MK3) Jsou zde 3 typy modulů

1) Modul rychlosti - zvyšuje rychlost výroby za ceny vyšší náročnosti na elektřinu a vyššího znečištění.

2) Modul produktivity - přidává extra produkty za cenu rychlosti výroby a znečištění.

Příklad zapojení - lampa se rozsvítí pokud je v bedně méně než 10 barelů.

3) Modul efektivity - ubírá cenu energie.

Blue print[editovat | editovat zdroj]

Blue print je návrh, který obsahuje rozvržení budovy. Používají se ke kopírování a vkládání částí továrny. Vybrané oblasti lze vybrat pro zahrnutí do plánu. Po umístění plánu se na zemi objeví návrh rozvržení. Toto může být použito jako vodítko pro ruční umisťování továrních kusů, nebo, běžněji, předáno stavebním robotům pro automatické dokončení.

Obvodová síť[editovat | editovat zdroj]

je tvořena červenými či zelenými dráty a umožňuje ovládání přijímačů v závislosti na informacích obdržených od vysílačů připojených do sítě. Většina vysílačů jsou skladovací zařízení a vysílají informace na určený kanál, podle předmětů a tekutin obsažených ve skladovacích zařízeních. Každá ovládací síť má k dispozici kanál pro každý předmět ve hře a navíc 45 Virtuálních signálů, které se chovají jako definovatelné kanály. "Vše", "Cokoli" a "Každý" jsou divoké karty.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hra je vyvíjena od roku 2012 v Praze. Na konci ledna 2013 začala na serveru Indiegogo kampaň pro finanční podporu hry. Kampaň byla úspěšná, na vývoj bylo vybráno více peněz než bylo požadováno. V únoru 2016 byla hra spuštěna v předběžném přístupu na platformě Steam. V současné době (březen 2019) je hra stále ve vývoji. Nejnovější stabilní verze je 0.17.69.[2] Alfa verze hry je dostupná pro platformy Windows, OS X a Linux.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.factorio.com/blog/post/fff-192
  2. Factorio. www.factorio.com [online]. [cit. 2018-03-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]